Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać alergiczne zmiany skórne?

Avatar placeholder
22.10.2020 14:54
Jak rozpoznać alergiczne zmiany skórne?
Jak rozpoznać alergiczne zmiany skórne? (123rf)

Wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry to zmiany, które pojawiają się przy alergii. Ze względu na czynnik wyróżnia się:

Reakcja alergiczna ujawnia się zaraz po zetknięciu organizmu z alergenem. W większości przypadków uczulenie jest chorobą przewlekłą, ale możliwe jest niwelowanie objawów poprzez zażywanie właściwie dobranych leków.

spis treści
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Zmiany skórne pojawiają się np. przy alergii pokarmowej
Zmiany skórne pojawiają się np. przy alergii pokarmowej

1. Co może wywoływać alergię?

Najczęściej wykrywane alergeny przy alergii pokarmowej to:

Przy kontaktowym zapaleniu skóry często diagnozowane alergeny to: wełna, złoto, nikiel i innego rodzaju metale, guma, perfumy.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich

zobacz galerię

2. Jak postępować w przypadku alergii?

Niestety, nie istnieje lek, który jest w stanie wyleczyć alergię, ale na rynku farmakologicznym dostępne są środki, które niwelują reakcję na czynnik uczulający. Ponieważ alergia wiąże się ze zmianami skórnymi, należy stosować np. maści, syropy czy krople antyhistaminowe. Alergia może objawiać się nagłym wodnistym katarem, podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu, dodatkowo mogą pojawić się zmiany skórne, np. wysypka, obrzęk, bąble pokrzywkowe. Niestety, bardzo często tym objawom towarzyszy niepohamowany świąd. W ostrych stanach alergicznych występuje gorączka, problem z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu.

Zobacz także:

Leczenie alergii opiera się głównie na farmakologicznych rozwiązaniach, ale osoby, które cierpią na alergię, mogą poprawić swój komfort życia, przestrzegając kilku zasad. Przy alergii pokarmowej należy kontrolować skład produktów, które kupujemy. Podobnie jest w przypadku alergii na kosmetyki. Jeśli chory cierpi na alergię na pyłki roślin, to przede wszystkim powinien mieć aktualną tabelę miesięcy, w których znajdą się nazwy alergennych roślin. Należy w tym przypadku unikać upałów, ponieważ wtedy stężenie alergenów jest największe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze