Trwa ładowanie...

Zapalenie zatok na tle alergicznym

Avatar placeholder
14.10.2020 15:57
Zapalenie zatok na tle alergicznym
Zapalenie zatok na tle alergicznym

Katar, nieżyt nosa oraz ból głowy bardzo często są objawami alergicznego zapalenia zatok. Chorobie tej nie towarzyszy podwyższona temperatura ani uczucie ogólnego osłabienia. Jednak schorzenia tego nie wolno lekceważyć, ponieważ zaniechanie leczenia może prowadzić do powstania astmy oraz polipów.

spis treści

1. Zadania nosa

Mogłoby się wydawać, że nos jest nieskomplikowanym narządem. Nic bardziej mylnego. Jest on złożonym organem, który spełnia podobne zadanie co urządzenie klimatyzacyjne. Bardzo często wdychane powietrze jest suche, zimne lub zanieczyszczone. Funkcją nosa jest dopasowanie powietrza do warunków panujących w oskrzelach. Z tego właśnie powodu tak istotne jest, aby wdychać powietrze przez nos, a nie przez usta.

Zobacz także:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Rzęski znajdujące się w tym organie są odpowiedzialne za oczyszczanie wdychanego powietrza. Zanieczyszczenia przyczepiają się do nich, a następnie są wydalane z organizmu w trakcie odkrztuszania lub kichania. W nosie wdychane powietrze zostaje również nawilżane, a jego temperatura jest dostosowana do odpowiedniego poziomu.
Znajdują się w nim również specjalne substancje bakteriobójcze oraz zespoły komórek odpowiedzialne za eliminowanie drobnoustrojów (wirusów, grzybów, bakterii) próbujących dostać się do organizmu waz z wdychanym powietrzem. Nos stanowi również zaporę dla toksycznych związków. Dlatego właśnie jego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

Katar jest objawem alergicznego zapalenia zatok
Katar jest objawem alergicznego zapalenia zatok

2. Co może zaburzyć pracę nosa?

Niestety, bardzo często sami nieświadomie przyczyniamy się do zaburzenia funkcji tego organu, na przykład oczyszczając nos noworodka przy pomocy klasycznej gumowej gruszki. Zabieg ten narusza prawidłowe działanie rzęsek oraz osłabia ochronę przed drobnoustrojami. Długotrwałe stosowanie kropli do nosa również może prowadzić do uszkodzenia delikatnych rzęsek znajdujących się na błonie śluzowej. Bakterie, wirusy i grzyby mogą wtedy znacznie łatwiej przedostawać się w głąb organizmu do: gardła, krtani, zatok, a także oskrzeli. Zaburzenie pracy nosa to większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

3. Diagnostyka alergicznego zapalenia zatok

Alergiczne zapalenie zatok przynosowych jest chorobą, której nie towarzyszy gorączka ani uczucie ogólnego rozbicia. Głównymi objawami tego schorzenia są: obrzęknięta śluzówka, różowosiny katar oraz ból głowy w okolicach czoła. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez nietolerancję kwasu acetylosalicylowego, innych preparatów przeciwzapalnych albo przez salicylany znajdujące się w pokarmie.
Podstawowymi badaniami służącymi do rozpoznania tej choroby są testy śródskórne oraz test ALCAT. Badania te pomagają rozpoznać alergen znajdujący się w pokarmie. Uczulenie na aspirynę i grzyby pleśniowe jest wykrywane dzięki testom prowokacyjnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze