Trwa ładowanie...

Wysoka gorączka u niemowlaka. Dlaczego się pojawia i jak sobie z nią poradzić?

Avatar placeholder
26.03.2021 13:43
Podwyższona temperatura u niemowlaka nie musi oznaczać choroby.
Podwyższona temperatura u niemowlaka nie musi oznaczać choroby. (GettyImages)

Temperatura u niemowlaka może zmieniać się w zależności od jego stanu zdrowia i warunków atmosferycznych. Czasami temperatura u dziecka jest w normie, ale dziecko wyraźnie czuje się źle. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza. Jeśli dziecko ma gorączkę, nie należy obniżać temperatury jego ciała zbyt szybko – chłodna kąpiel jest niewskazana. O czym jeszcze należy pamiętać w związku z temperaturą ciała niemowlaka?

spis treści

1. Dlaczego u niemowlaka pojawia się wysoka gorączka?

Prawidłowa temperatura ciała dziecka do 1. roku życia wynosi 36-37ºC. Jeśli termometr wskazuje niższy pomiar, należy ogrzać dziecko, na przykład poprzez przykrycie go kocem lub nałożenie cieplejszego ubrania.

Nieco wyższa temperatura, czyli 37-37,5ºC, nie jest uznawana za gorączkę. Wysoka gorączka u dziecka może być spowodowana przegrzaniem organizmu dziecka, zbyt ciepłym ubraniem lub przykryciem niemowlęcia zbyt grubą kołderką.

Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"

Jeśli temperatura jest odrobinę wyższa niż normalnie, a u dziecka nie występują inne oznaki przeziębienia lub infekcji, zwykle wystarczy zdjąć jeden z elementów ubrania lub kołdrę, by doszło do spadku temperatury.

O podwyższonej temperaturze niemowlaka mówi się, gdy wynosi ona 37,5-38ºC. Stan podgorączkowy może być spowodowany pogorszonym stanem zdrowia lub rutynową szczepionką.

W większości przypadków nie trzeba podawać dziecku żadnych leków, chyba że temperatura stale rośnie. Warto schładzać ciało niemowlaka gąbką namoczoną w letniej wodzie i lżej ubierać dziecko.

Jeśli temperatura u niemowlaka wynosi 38-38,5ºC, dziecko ma gorączkę. Jest ona oznaką infekcji lub choroby wirusowej. Wysokiej gorączce u niemowląt zwykle towarzyszą inne objawy. Konieczne jest obniżenie temperatury ciała dziecku za pomocą leków odpowiednich dla tego wieku.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Gorączka może być bardzo wysoka, wówczas temperatura ciała dziecka wynosi 38,5-39ºC. W takiej sytuacji podanie leku jest konieczne, należy również obniżyć temperaturę ciała dziecka poprzez rozebranie go i ewentualne wykąpanie w letniej wodzie.

Jeżeli po godzinie nie ma poprawy, należy skontaktować się z lekarzem. Niekiedy niemowlę ma ekstremalnie wysoką gorączkęwynoszącą 39-40ºC. W żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć. Należy podać dziecku lek przeciwgorączkowy i możliwie szybko zapewnić niemowlakowi opiekę lekarską. Przy tak wysokiej gorączce może bowiem dojść do drgawek.

Zobacz także

2. Jak dbać o niemowlę, kiedy ma gorączkę?

Jeśli u niemowlaka pojawiła się wysoka gorączka, należy zmniejszyć dyskomfort dziecka za pomocą kąpieli w letniej wodzie lub kąpieli gąbką.

Ponadto należy podawać niemowlęciu duże ilości płynów, by uniknąć odwodnienia. Jeżeli dziecko jest odwodnione, zwykle moczy mniej pieluch, ma wysuszone usta i nie wydziela łez, płacząc.

Ważne jest także ubranie dziecka w lekkie, luźne ubrania, by jego organizm nie przegrzał się. Jeśli lekarz zaleci podawanie leków, można zastosować środki bezpieczne dla niemowląt. Należy pilnować, by nie przekroczyć ustalonej dawki.

Zwykle można podać drugą dawkę leku po 4-6 godzinach, jeżeli gorączka nie spadła po pierwszej dawce. W żadnym wypadku nie wolno podawać niemowlakom kwasu acetylosalicylowego na gorączkę, gdyż istnieje ryzyko rzadkiej, ale potencjalnie niebezpiecznej dolegliwości znanej jako zespół Reye'a.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze