Trwa ładowanie...

Drgawki u niemowląt

Drgawki to mimowolne skurcze mięśni. W przypadku osób dorosłych zwykle towarzyszą różnym chorobom, jak padaczka, cukrzyca czy tężec. Napady drgawkowe są zespołem chorobowym o złożonych przyczynach. Polegają na występowaniu napadów będących wynikiem powstania w mózgu ognisk neuronów o nieprawidłowej budowie lub zaburzonym przewodnictwie. Najmłodsi cierpią na drgawki najczęściej z powodów zaburzeń neurologicznych lub wysokiej gorączki.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

1. Drgawki u noworodków

Przyczyną drgawek w przypadku noworodków może być niedotlenienie okołoporodowe, zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego, krwawienia śródczaszkowe, zaburzenia metaboliczne takie jak hipoglikemia, infekcje czy zespół abstynencji noworodka. Najczęściej drgawki ujawniają się jako subtelne zaburzenia. Charakterystyczne objawy to wywracanie gałek ocznych, rytmiczne mruganie oczkami, ruchy warg, języka i policzków przypominające cmokanie czy żucie. Ponadto noworodek może ruszać nóżkami, jakby próbował pedałować lub pływać. Mogą także dołączać się do drgawek krótkie bezdechy. Konwulsje ciała zwykle są dosyć częste i intensywne – może występować od 1 do 3 ataków na minutę.

Gdy dziecko atakują drgawki, należy natychmiast wezwać lekarza. Może to być oznaką problemów z układem nerwowym, który jest jeszcze w fazie kształtowania. Dobrze jest wykonać w związku z tym kilka badań, które pomogą w zlokalizowaniu przyczyny konwulsji. Diagnostyka obejmuje wywiad od matki, badanie fizykalne noworodka, badania laboratoryjne, takie jak glikemia, gazometria, poziom elektrolitów, EEG, badanie w kierunku chorób metabolicznych, badania neuroobrazowe oraz badania bakteriologiczne. Pediatra lub neurolog dziecięcy powinien zalecić podanie odpowiednich leków wspomagających układ nerwowy maluszka. Do leków przeciwdrgawkowych stosowanych u niemowląt zalicza się przede wszystkim fenobarbital, fenytoinę, klonazepam oraz midazolan.

2. Drgawki gorączkowe u niemowląt

Drgawki gorączkowe dotykają średnio 5 proc. dzieci po 6. miesiącu i przed 5. rokiem życia, a ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie. W większości przypadków pojawiają się wskutek szybko rosnącej gorączki i wtedy mamy do czynienia z tzw. prostymi drgawkami gorączkowymi. Z tego typu dolegliwości dziecko po prostu wyrasta. Drgawki gorączkowe raczej nie zwiastują poważnych problemów ze zdrowiem dziecka, chociaż niekiedy mogą być pierwszym symptomem niektórych zaburzeń układu nerwowego, takich jak padaczka lub zapalenie opon mózgowych. Niekiedy pojawiają się wskutek urazu głowy malucha.

Czytaj też

Gorączka u niemowlęcia w większości przypadków nie powinna martwić rodzica. Często temperatura ciała dziecka rośnie wskutek przegrzania organizmu, intensywnego wysiłku, podczas ząbkowania lub jest wynikiem stresu. Jeżeli nie występują dodatkowe dolegliwości, należy zmierzyć temperaturę ponownie po 30 minutach. Najczęściej okaże się, że gorączka zniknęła. Jednym z głównych powodów wystąpienia podwyższonej temperatury ciała u dziecka jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Stan podgorączkowy (ok. 37-38°C) jest dobrym znakiem, ponieważ pokazuje, że układ immunologiczny walczy ze schorzeniem. Z drugiej strony wyższa temperatura ciała znacznie osłabia organizm. U malucha gorączka często rośnie błyskawicznie do bardzo wysokich wartości. Temperatura 40°C u osoby dorosłej związana jest z bardzo ciężką chorobą, podczas gdy u dziecka może być jedynie reakcją organizmu na infekcję.

Niestety, u niektórych dzieci gorączka wywołuje atak drgawek. W czasie napadu nawet na chwilę nie wolno zostawić dziecka samego. Nie wolno krępować ruchów maluszka, dlatego należy albo swobodnie trzymać go na rękach, albo położyć na miękkim podłożu. Najlepiej przytrzymać główkę na boku, aby dziecko nie zakrztusiło się śliną. Jeśli atak trwa dłużej niż 5 minut, trzeba zadzwonić na pogotowie. Po tym, jak minie, nie należy przystawiać na siłę niemowlaka do piersi lub butelki ani robić kąpieli chłodzących. Jeśli był to pierwszy atak drgawek maluszka, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.