Trwa ładowanie...

Testy na alergię

Avatar placeholder
14.10.2020 16:14
Testy na alergię
Testy na alergię

Aby sprawdzić, co jest przyczyną alergii, należy wykonać testy alergiczne. Na ich podstawie można nie tylko określić substancję, na którą jesteśmy uczuleni, ale również ustalić stopień nasilenia uczulenia. Występują trzy podstawowe grupy testów na alergię: z krwi, skórne oraz prowokacyjne.

spis treści
Testy alergiczne pozwalają wykryć przyczynę uczulenia
Testy alergiczne pozwalają wykryć przyczynę uczulenia

1. Testy skórne

Ten rodzaj testów alergicznych polega na nałożeniu na plecy lub przedramię niewielkiej ilości substancji potencjalnie uczulającej i nakłuciu skóry. Jeśli w przeciągu kilkunastu minut w tym miejscu wystąpi zaczerwienienie skóry lub bąbel, świadczy to o alergii na tę substancję. Podstawowy test skórny składa się z około piętnastu alergenów, jednak może on być dostosowywany w sposób indywidualny do konkretnego pacjenta. W przypadku dzieci bardzo często stosuje się tak zwane panele tematyczne, których celem jest zminimalizowanie liczby ukłuć. Panele tematyczne składają się zazwyczaj z mieszanki drzew, traw lub innych alergenów. Gdy wynik okaże się pozytywny, wykonuje się testy bardziej szczegółowe.

2. Testy z krwi

Polegają one na wykonaniu badań laboratoryjnych. Ich celem jest oznaczenie przeciwciał IgE dla podstawowych alergenów roztoczowych, pyłkowych, zwierzęcych, pleśniowych. Testy tego typu wykonuje się małym dzieciom, poniżej 3. roku życia. Testy krwi stosuje się również w przypadku osób o bardzo nasilonych objawach alergii. Osoby takie muszą stale przyjmować leki antyhistaminowe, a w przypadku testów skórnych istnieje konieczność odstawienia ich przynajmniej siedem dni przed badaniem. Wskazaniem do wykonania testów z krwi są również nasilone zmiany na skórze, a także rozbieżność pomiędzy wywiadem lekarskim a wynikiem testów skórnych.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zobacz także:

3. Testy prowokacyjne

Najczęściej stosuje się je w przypadku doboru odpowiedniej formy terapii odczulającej. Ten rodzaj testu polega na przyłożeniu do nosa gazika z alergenem i ocenie, jaka substancja uczula w największym stopniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze