Zapalenie ucha a alergia
Alergia może być przyczyną wielu chorób, między innymi zapalenia ucha. Schorzenie to może być wywołane zarówno przez substancje uczulające znajdujące się w pokarmach, jak również przez wdychane powietrze. Alergiczne zapalenie ucha nie powinno być leczone za pomocą antybiotyków. Taka forma terapii w tym wypadku jest nieskuteczna. Aby pozbyć się objawów alergii, należy przede wszystkim unikać kontaktu z substancjami uczulającymi. W przypadku wystąpienia symptomów zapalenia ucha należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
1. Przyczyny zapalenia ucha na skutek alergii
Ucho środkowe u zdrowego człowieka jest pustą przestrzenią, w której znajduje się powietrze oraz minimalna ilość płynu surowiczego, który w zdrowym organizmie spływa powoli do gardła przez trąbkę słuchową. Reakcja alergiczna może spowodować obrzęk trąbki słuchowej, zatrzymanie płynu surowiczego w uchu, a w konsekwencji zapalenie ucha. Głównymi objawami tego stanu jest niedosłuch oraz ból. Alergiczne zapalenie ucha jest dolegliwością, na którą cierpią zwłaszcza dzieci. Znacznie rzadziej dotyka ono osób dorosłych. Czynnikami wywołującymi to schorzenie są głównie alergie wziewne, pokarmowe oraz nietolerancja pokarmowa. Zapalenie ucha może być jednym z pierwszych objawów alergii. U niemowlaków karmionych mlekiem zmodyfikowanym istnieje większe ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej i alergicznego zapalenia ucha.
Stan zapalny ucha na tle alergicznym może również dotknąć starsze dzieci. Bardzo często dochodzi do tego, gdy uczulenie staje się przyczyną przewlekłego zapalenia. Długotrwały obrzęk błony śluzowej nosa oraz powiększenie trzeciego migdałka skutkuje zaburzeniem komunikacji pomiędzy gardłem a uchem.
2. Leczenie alergicznego zapalenia ucha
Zapalenie ucha nie jest jedyną oznaką alergii u dzieci. Może ona również objawiać się biegunką, wymiotami, zapaleniem krtani, oskrzeli, płuc, uczuciem duszności. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do pediatry. Standardowym sposobem leczenia zapalenia ucha jest antybiotykoterapia. Gdy nie przynosi ona zadowalających rezultatów, należy rozpocząć leczenie zachowawcze lub chirurgiczne. W przypadku nieskuteczności takiego leczenia należy rozważyć alergiczne podłoże schorzenia. Bardzo dużą rolę w postawieniu odpowiedniej diagnozy odgrywa szczegółowy wywiad lekarski.
Zobacz także:
Przy uzasadnionym podejrzeniu alergicznego podłoża zapalenia ucha należy wdrożyć odpowiednią terapię. Schorzenia alergiczne leczone są w sposób objawowy oraz przyczynowy. W pierwszej kolejności należy poznać substancję odpowiedzialną wywołującą reakcje uczuleniową, a następnie ją wyeliminować. W przypadku alergii pokarmowej dobre rezultaty przynosi zastosowanie diety eliminacyjnej, natomiast w przypadku alergii wziewnej immunoterapia.