Przyczyny bólu oczu
Ból oka może być spowodowany niegroźną dolegliwością, którą wywołało np. podrażnienie spojówek czy zmęczenie wzroku. Nie należy jednak bagatelizować żadnych objawów, ponieważ może to być początek np. jaskry.
1. Zapalenie spojówek
Jest to dolegliwość, która uaktywnia się np. przy nieżycie dróg oddechowych, zakażeniu drobnoustrojami, może być też skutkiem alergii. Oczy stają się czerwone, mogą łzawić, pojawia się również światłowstręt. W niektórych przypadkach gromadzi się wydzielina ropna.
2. Jaskra
W przypadku tej groźnej choroby pojawia się nagły ból, który może promieniować do kości twarzy, czasem może objąć tył głowy. Przy jaskrze gałka oczna jest silnie zaczerwieniona, widzenie traci ostrość, pojawiają się także tęczowe koła wokół źródeł światła.
Atakom może towarzyszyć obfite pocenie się, zwolnienie akcji serca czy nudności. Co powoduje jaskrę? Mogą to być częste i niekontrolowane skoki ciśnienia w oku. Pomagać mogą leki przeciwbólowe.
3. Zapalenie błony naczyniowej
Objawy przypominają jaskrę, czyli: złe widzenie, wzrost ciśnienia w oku, ból oczu i głowy. Powodów może być kilka, np. zmiany chorobowe przy korzeniach zębów, nieleczone migdałki.
To też warto wiedzieć
Jednak w większości przypadków przyczyna jest trudna do ustalenia. Najczęściej bakterie przenikają do organizmu, kiedy układ immunologiczny jest znacznie osłabiony. Leki dopasowywane są do miejsca stanu zapalnego.
4. ZSO, czyli zespół suchego oka
Jest to słabe nawilżenie gałek ocznych spowodowane zbyt małą ilością łez, ich szybkim parowaniem lub nieprawidłowym składem. Uczuciu pieczenia towarzyszy lekkie zaczerwienienie oka, ból, słaba ostrość widzenia, światłowstręt, uczucie piasku pod powiekami.
Najczęściej okulista zaleca stosowanie kropli nawilżających, a przy ostrych stanach zabieg zamknięcia kanalików łzowych specjalistycznymi koreczkami.
5. Zapalenie nerwu wzrokowego
Jest to dolegliwość, która może się umiejscowić w różnych częściach oka. Bez względu na to może dojść do osłabienia ostrości widzenia, gorszego rozpoznawania barw. Przy tej chorobie pojawia się ból przy poruszaniu gałką oczną. Przy stanie zapalnym, który uaktywnia się w pozagałkowym fragmencie oka, można mówić o objawie stwardnienia rozsianego. Dlatego bardzo ważna jest wizyta u okulisty.