Trwa ładowanie...

Jak działa odciągacz kataru?

 Agnieszka Gotówka
28.06.2019 11:08
Jak działa odciągacz kataru?
Jak działa odciągacz kataru? (123rf)

Nosek małego dziecka musi być odpowiednio pielęgnowany. Gdy pojawi się katar, niezbędny jest odciągacz kataru. Tylko który wybrać? Nos niemowlęcia powinno czyścić się każdego dnia, najlepiej po wieczornej kąpieli. Mamy wówczas gwarancję, że błona śluzowa w nosku spełniać będzie swoje funkcje, tj. filtrowanie powietrza z alergenów, zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Wolny od śluzu nos to ponadto gwarancja swobodnego oddychania i łatwość w rozpoznawaniu zapachów. By nosek dziecka był czysty, koniecznie należy zadbać o powietrze w mieszkaniu. Musi być ono odpowiednio nawilżone. Pokoje należy często wietrzyć.

spis treści

1. Katar u niemowlęcia

Codzienna pielęgnacja małego noska polega na wlaniu do każdego otworu nosowego 1-2 kropli roztworu soli fizjologicznej. Następnie należy ułożyć dziecko na brzuszku lub na boku. Przyjęcie takiej pozycji sprawi, że nieczystości wydostaną się na zewnątrz.

Do oczyszczania nosa u niemowląt często używa się odciągacza
Do oczyszczania nosa u niemowląt często używa się odciągacza (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Jeśli u malucha pojawi się katar, można zastosować roztwór wody morskiej. Zamknięta jest ona w próżniowym pojemniczku. Bardzo dobrze nawilża błony śluzowe nosa i rozpuszcza zalęgającą w nim wydzielinę.

Kropli do nosa z apteki należy używać ostrożnie, maksymalnie przez dwa dni. Jeśli katar będzie się nasilał lub gdy będą mu towarzyszyć inne objawy choroby, tj. gorączka czy kaszel, konieczna będzie wizyta u lekarza.

2. Odciągacze kataru – który wybrać?

Dawniej nasze mamy i babcie nie miały zbyt dużego wyboru w tym zakresie. Dostępna była jedynie gruszka, za pomocą której można było usunąć zanieczyszczenia z noska. Dzisiaj do wyboru są następujące rodzaje aspiratorów do nosa:

• tradycyjna gruszka lub gruszka kauczukowa – odciągacz trzeba w pierwszej kolejności ścisnąć, następnie włożyć do otworu nosowego końcówkę aspiratora i delikatnie zluzować ucisk. Trzeba to robić delikatnie, bo siłą odciągania można uszkodzić błonę śluzową nosa. Gruszkę można stosować już u noworodków;

• gruszka elektroniczna – zasilana jest bateriami, a do procesu odciągania wykorzystuje podciśnienie. Siłę ssania można regulować;

• elektryczny odciągacz wydzieliny – nie tylko oczyszcza błonę śluzową nosa, ale również nawilża ją, rozpylając we wnętrzu nosa delikatną mgiełkę wody lub soli fizjologicznej;

• aspirator z filtrem – węższy koniec rurki wkłada się do noska dziecka, a szerszy – do ust rodzica, który zasysa powietrze.

Musisz to wiedzieć

Katar jest niezwykle męczący. Maluszek nie jest w stanie samodzielnie udrożnić noska. Wybór odpowiedniego odciągacza kataru jest zatem bardzo ważny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze