Trwa ładowanie...

Jak działa pigułka na pamięć?

Avatar placeholder
28.06.2019 11:09
Jak działa pigułka na pamięć?
Jak działa pigułka na pamięć? (123rf)

Każdy chciałby, aby jego pamięć jak najdłużej była skuteczna. Warto wiedzieć, że można ją ćwiczyć od najmłodszych lat. Im wcześniej zaczniemy, tym dłużej będziemy cieszyli się dobrym zdrowiem. W podeszłym wieku bardzo wiele osób ma problemy z pamięcią i jest roztargniona. Zaczyna szwankować koncentracja, ćwiczenia na pamięć niewiele dają. Na szczęście, brytyjscy naukowcy opracowali pigułkę, która poprawia pamięć.

spis treści

1. Lekarstwo na pamięć

Naukowcy w Wielkiej Brytanii opracowali pigułkę, która poprawia pamięć. Lekarstwo zostało już pomyślnie przetestowane na zwierzętach. Już niedługo powinny rozpocząć się badania na ludziach. Jeśli testy przebiegną prawidłowo, już za kilka lat lekarstwo pojawi się na rynku.

Opracowana pigułkę, która pomaga w problemach z pamięcią
Opracowana pigułkę, która pomaga w problemach z pamięcią (123RF)

2. Działanie lekarstwa

Działanie nowej pigułki na pamięć opiera się na kontroli enzymu 11-beta-HSD1, który odpowiada za degenerację mózgu. W wyniku przeprowadzonych badań na myszach okazało się, że po podaniu leku poprawiły się ich możliwości pamięciowe. Stare myszy radziły sobie tak samo dobrze z zadaniami pamięciowymi, jak młode. Na dodatek dobrze radziły sobie z zadaniami wymagającymi zdobywania wiedzy. Nowy lek działa korzystnie tylko na mózg, który się starzeje. Podanie go młodym osobnikom nie zwiększyło ich możliwości pamięciowych.

3. Skąd biorą się problemy z pamięcią?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wraz z wiekiem zaczyna szwankować pamięć i koncentracja. Ćwiczenia niewiele dają. Wynika to z prostej przyczyny. Na pogorszenie pamięci wpływa kortyzol, który jest hormonem stresu. Jego wysoki poziom powoduje degenerację mózgu. Na wzrost kortyzolu wpływa enzym 11-beta-HSD1. Dlatego pigułka na pamięć kontroluje ten enzym i utrzymuje go na niskim poziomie.

Musisz to wiedzieć

Kłopoty z pamięcią są bardzo uciążliwe. Dotykają nawet 35 proc. ludzi w podeszłym wieku. Bardzo często zapominają oni, gdzie zostawili jakiś przedmiot, nie pamiętają o zakręceniu wody, zapominają, po co wyszli z domu. To wszystko bardzo obniża ich jakość życia. Warto wiedzieć, że choroba Alzheimera objawia się właśnie zaburzeniami pamięci. Dlatego nowa pigułka to szansa dla wielu chorych na normalne życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze