Trwa ładowanie...

Etapy pamięci

Avatar placeholder
04.06.2019 12:53
Etapy pamięci
Etapy pamięci (123rf)

Każdy chciałby wiedzieć, jak poprawić pamięć i koncentrację, która u każdej osoby jest inna. Są tacy, którzy pamiętają wszystko, co miało miejsce w ich życiu. Są też osoby, które z trudem przypominają sobie, co robiły wczoraj. Różnice te wynikają najczęściej z tego, że pamięć rozwija się etapowo. Każdy ten etap może przebiegać w różny sposób.

spis treści

1. Pamięć sensoryczna

Charakterystyczną cechą pamięci sensorycznej, zwanej też pamięcią ultrakrótką, jest jej ulotność. Nie mamy żadnego wpływu na ten rodzaj pamięci. Jest ona czynnością biologiczną. Odpowiada ona za to, czy informacje jakie właśnie pozyskaliśmy, zostaną przekazane na kolejny poziom, czy może zostaną utracone i nie będziemy o nich pamiętali.

Jak wiadomość pamięć krótka znika bardzo szybko
Jak wiadomość pamięć krótka znika bardzo szybko (123RF)

2. Pamięć krótkotrwała

Drugim etapem jest pamięć krótkotrwała. Jej charakterystyczną cechą jej niewielka pojemność. Właśnie przez to tracimy informacje, których nie uważamy za ważne. W tym rodzaju pamięci mieści się od pięciu do dziewięciu elementów. Mogą być nimi słowa, dźwięki lub cyfry. Z tego też powodu kody PIN mają po cztery cyfry, a numery kont bankowych grupowane są w czterocyfrowe sekwencje. Ten rodzaj pamięci pozwala nam czytać książki. To dzięki niemu zapamiętujemy początek zdania, czytając, i nie tracimy jego sensu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Pamięć krótkotrwała współpracuje z pamięcią operacyjną, która przenosi informacje, które uznaliśmy za ważne, z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Pamięć to tak naprawdę połączenia pomiędzy synapsami w naszym mózgu. Im więcej będzie połączeń, tym informacja będzie zapamiętana lepiej. Im więcej bodźców będzie brało udział w zapamiętywaniu, tym lepsze będą efekty. Chcąc coś zapamiętać, można przeczytać to na głos, a nawet zaśpiewać. Wtedy w zapamiętaniu informacji pomoże nie tylko wzrok, ale i słuch. Warto wiedzieć, że najważniejszą strukturą w pamięci jest hipokamp. Odpowiada on za to, że analizując informacje z przeszłości, możemy planować przyszłość.

3. Pamięć długotrwała

Ten rodzaj pamięci pozwala na zapamiętywanie informacji na dłużej. Jeśli zastanawiamy się, jak poprawić pamięć i koncentrację, należy wiedzieć, że częste powtarzanie sprzyja poprawie pamięci. Pamięć długotrwała jest najczęściej używana w szkole i na studiach.

Musisz to wiedzieć

Można powiedzieć, że ten rodzaj pamięci składa się z kilka poziomów. Można wyróżnić:

pamięć deklaratywną, którą jesteśmy w stanie wyrazić słowami. Dzieli się ona na: pamięć epizodyczną, czyli pamięć, która obejmuje swoim działaniem wszystkie sytuacje, w których braliśmy udział, oraz na pamięć semantyczną, która obejmuje swoim działaniem całą wiedzę o otaczającym nas świecie;

pamięć niedeklaratywną, której nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami. Dzieli się ona na pamięć proceduralną, która obejmuje swoim działaniem nasze wszystkie odruchy, nawyki, ruchy. Odpowiada za reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne oraz za przyzwyczajenia.

Naukowcy twierdzą, że jesteśmy w stanie w ciągu całego życia wykorzystać tylko sześć procent możliwości naszej pamięci. Dlatego należy systematycznie trenować swój umysł i poprawiać pamięć i koncentrację. Dzięki temu będziemy w stanie maksymalnie ją wykorzystać. Najlepiej więc codziennie ją ćwiczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze