Trwa ładowanie...

Problemy ze snem a pamięć

Avatar placeholder
08.06.2021 12:54
Problemy ze snem a pamięć
Problemy ze snem a pamięć

Bezsenność jest dolegliwością, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Już tylko kilka dni bez snu sprawia, że pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią, możemy być pobudzeni lub wręcz przeciwnie – apatyczni. Zaczynają się kłopoty ze wzrokiem, zmniejszają się funkcje poznawcze. U osób, u których zdiagnozowana została chroniczna bezsenność, występuje obniżona odporność, kłopoty z krążeniem krwi. Zwiększone jest ryzyko stanów depresyjnych, mogą się pojawić stany lękowe. Brak snu ma destrukcyjny wpływ na nasze życie prywatne i zawodowe.

Bezsenność jest dolegliwością niezwykle uciążliwą
Bezsenność jest dolegliwością niezwykle uciążliwą (123RF)

1. Badania nad bezsennością

Naukowcy zaczęli badania nad chorobą, jaką jest bezsenność. Obserwowano zachowania kobiet, które urodziły dziecko. Wynik wskazywał, że w pierwszym roku życia dziecka mama niektóre wspomnienia opiera na zdjęciach czy filmach. Potwierdza się więc zależność pomiędzy brakiem snu a pamięcią. Badania pokazały, że gdy organizm jest wypoczęty, funkcjonuje znacznie lepiej niż zmęczony. Wyniki wskazały również, że chroniczna bezsenność uniemożliwia przekształcenie wspomnień krótkoterminowych w długoterminowe.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W trakcie snu odbywa się proces, który umożliwia utrwalenie i zapamiętanie wspomnień. Dlatego zbyt wczesne przebudzenie powoduje, że czynności, które były wykonywane dnia poprzedniego nie są zapamiętane. Innym skutkiem przerwania snu może być negatywny wpływ na regenerację komórek mózgowych i produkcję protein. Według naukowców nawet niewielkie zakłócenia snu mogą mieć wpływ na tworzenie się wspomnień.

Musisz to wiedzieć

Niestety, nieprzespane noce wpływają na jakość codziennego funkcjonowania, np. mogą pojawić się problemy z prowadzeniem samochodu, przestajemy reagować na to, co dzieje się wokół nas. Przeprowadzone badania mogą pomóc w wyjaśnieniu bezsenności u osób ze zdiagnozowanym alzheimerem czy bezdechem sennym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze