Trwa ładowanie...

Bezsenność

Avatar placeholder
25.04.2019 13:30
Bezsenność
Bezsenność (123rf)

Cierpiąc na bezsenność, nie powinniśmy jej bagatelizować. Jest to bowiem zaburzenie prawidłowego rytmu snu. A sen jest wszystkim potrzebny do odpoczynku. Jego brak może doprowadzić organizm do przeciążenia i większej podatności na infekcje. Jakie są przyczyny bezsenności? Jak możemy ją leczyć?

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny bezsenności

Mówiąc o bezsenności, mamy na myśli nie tylko problem z brakiem snu. Bezsenność może być przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak:

zespół niespokojnych nóg;

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

bezdech senny;

• zaburzenia psychiczne: psychoza, depresja, lęki;

zaburzenia rytmu snu;

• przerost prostaty.

Bezsenność może być przyczyną poważnych schorzeń
Bezsenność może być przyczyną poważnych schorzeń (123RF)

Bezsenność nie polega jedynie na rezygnacji z odpoczynku, ale również na wybudzaniu się w nocy i trudnościach w zasypianiu.

2. Kto cierpi na bezsenność?

Problemy z zasypianiem częściej mają osoby starsze. Na bezsenność skarżą się też częściej kobiety niż mężczyźni.

3. Jak zdiagnozować bezsenność?

Niekiedy, aby odróżnić bezsenność od innych zaburzeń, zleca się wykonanie badania polisomnograficznego. Polega ono na rejestrowaniu elektroencefalogramu, oddechu, napięcia mięśniowego oraz ruchów gałek ocznych przez całą noc. Dzięki temu mamy wgląd we wszystkie fazy snu.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

4. Jak leczyć bezsenność?

W leczeniu bezsenności można zastosować leczenie farmakologiczne. Stosuje się wówczas leki nasenne i uspakajające. Pierwsze z nich oddziałują na receptory GABA-ergiczne, a drugie to leki antydepresyjne. Jeżeli cierpimy na stany lękowe, lekarz może zalecić leki przeciwlękowe. Warto jednak pamiętać, że bezsenności nie należy leczyć samodzielnie. Rodzaj leków powinien dobrać lekarz.

Musisz to wiedzieć

Istotną kwestią w leczeniu bezsenności jest staranne i odpowiednie dobranie leków do rodzaju problemu. Jeżeli mamy tylko niewielki problem z zasypianiem, lekarz może zalecić leki o najkrótszym działaniu. W przypadku większych zaburzeń snu należy stosować leki nasenne, ale nie sięgać po nie każdej nocy. Jeżeli za każdym razem będziemy sięgać po tabletki na sen, możemy łatwo i szybko się od nich uzależnić. Ważne jest także, aby odstawiać leki nasenne stopniowo. W przeciwnym razie bezsenność może się pogłębić, a dodatkowo może wystąpić silniejszy lęk, nerwica i inne dolegliwości. Leczenie farmakologiczne to nie wszystko. W przypadku przewlekłej bezsenności duże znaczenie ma również psychoterapia, a leki nasenne i uspakajające mają wówczas działanie pomocnicze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.