Trwa ładowanie...

Tabletki nasenne – co trzeba wiedzieć?

Avatar placeholder
14.06.2017 20:40
Tabletki nasenne – co trzeba wiedzieć?
Tabletki nasenne – co trzeba wiedzieć?

O tym, że bezsenność negatywnie wpływa na samopoczucie, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy, kto zaczyna zmagać się z tym problemem, szuka sposobów, które pozwolą mu go zwalczyć. Każdy, kto chce wiedzieć, co na bezsenność jest skuteczne, powinien zdawać sobie sprawę, że może być ona jednym z objawów innego schorzenia. Dlatego nie zawsze można zwalczać tylko samą bezsenność. Aby leczenie było skuteczne, trzeba zdiagnozować jej przyczyny.

spis treści

1. Lekarstwa na bezsenność

Jeśli bezsenność występuje sporadycznie, nie jest ona tak naprawdę poważnym problemem. Jeśli jednak zmagamy się z nią na co dzień, należy podjąć odpowiednie kroki, aby zdiagnozować przyczyny bezsenności i ją wyleczyć. Szukając informacji o tym, co na bezsenność jest najlepsze, można dowiedzieć się, że są odpowiednie lekarstwa na ten problem. Należy jednak pamiętać, że wydawane są one z przepisu lekarza.

Bezsenność sporadyczna nie jest poważnym schorzeniem
Bezsenność sporadyczna nie jest poważnym schorzeniem (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Lekarstwa na bezsenność są skuteczne tylko przez pewien krótki czas. Na dodatek mają one bardzo dużo działań niepożądanych. Tak naprawdę lekarstwa na bezsenność powinny być zażywane w ostateczności, gdyż w niezwykle szybkim czasie prowadzą do uzależnienia. Nawet środki nowej generacji nie są wolne od powstania ryzyka uzależnienia. Warto też wiedzieć, że sen po tabletkach nasennych nie jest tak korzystny dla organizmu, jak sen fizjologiczny.

Najlepszym lekarstwem na bezsenność byłby taki środek, którego działanie ograniczałoby się tylko do tych struktur w mózgu, które odpowiadają za prawidłowy sen. Dodatkowo nie powinien on powodować zaburzeń w cykliczności snu. Idealny środek nasenny powinien pozwalać na to, aby osoba, która go zażyje, szybko zasnęła i aby wszystkie niezbędne sekwencje snu zostały zachowane. Idealne lekarstwo na sen nie powinno uzależniać. Niestety, w chwili obecnej takie nie istnieje.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Warto pamiętać o tym, aby leków na sen nie brać przed pójściem spać. Najpierw należy się położyć i starać się zasnąć bez pomocy tabletek. Można je zażyć w momencie, kiedy naprawdę nie będziemy w stanie zasnąć. Jeśli zażyjemy tabletki na sen przed położeniem się spać, nie damy naszemu organizmowi szansy na to, aby zasnął naturalnie i aby pojawił się sen fizjologiczny.

2. Jakie są wskazania do stosowania lekarstw na sen?

Lekarstwa na sen są stosowane maksymalnie przez miesiąc. O ich zastosowaniu decyduje zawsze lekarz. Najczęściej powodem do ich podania jest pojawienie się bezsenności przygodnej, która może być spowodowana szybką zmianą stref czasowych, lub bezsenności krótkotrwałej.

Musisz to wiedzieć

W przypadku, kiedy bezsenność wywołana jest pracą zmianową, nie należy zażywać lekarstw nasennych. W takich przypadkach najlepiej spisują się preparaty zawierające melatoninę, gdyż umożliwiają one łatwiejsze zasypianie i są w stanie poradzić sobie z takim rodzajem bezsenności.

W przypadku osób, które cierpią na bezsenność przewlekłą, leczenie powinno odbywać się przyczynowo, czyli powinno być dostosowane do choroby podstawowej, która odpowiada za wystąpienie bezsenności. Lekarstwa nie są stosowane dłużej niż przez miesiąc.

Natomiast, jeśli chodzi o bezsenność pierwotną, która najczęściej spowodowana jest przez czynniki wewnętrzne organizmu, lekarstwa stosowane są od samego początku terapii. Taka kuracja może być powtarzana, jednak wymagana jest odpowiednia przerwa między kolejnymi jej powtórzeniami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze