Trwa ładowanie...

Bezsenność – o co zapytać lekarza?

Avatar placeholder
19.11.2023 20:58
Bezsenność – o co zapytać lekarza?
Bezsenność – o co zapytać lekarza? (123rf)

Kiedy mamy problemy z zasypianiem, zastanawiamy się najczęściej nad tym, co będzie najskuteczniejsze na ten problem. Zanim sięgniemy po lekarstwa, warto najpierw zastanowić się, co może być przyczyną tego problemu. Czasem powody są błahe i można bardzo łatwo je zmienić. Niekiedy przyczyną bezsenności może być choroba, o której nawet nie wiemy. Problemom z zasypianiem sprzyjają także używki takie jak alkohol, papierosy i narkotyki. Jeśli chcemy skutecznie leczyć bezsenność, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który pomoże zdiagnozować jej przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

spis treści

1. Jak leczyć bezsenność?

Najważniejsze w leczeniu bezsenności jest dokładne określenie powodów jej powstawania. Dopiero, kiedy znamy przyczyny, można rozpocząć skuteczne leczenie. Najlepsze wyniki można osiągnąć, stosując leczenie przyczynowe. Najczęściej jest ono prowadzone przez lekarzy specjalistów. W zależności od tego, co jest pierwotną przyczyną bezsenności, leczenie może być prowadzone przez kardiologa, neurologa, a nawet psychiatrę. Czasem niezbędne jest stosowanie leków nasennych, ale o ich zastosowaniu zawsze decyduje lekarz, gdyż nieprawidłowe zażywanie lekarstw na sen jest obarczone sporym ryzykiem.

Żeby wyleczyć bezsenność musimy poznać jej powody
Żeby wyleczyć bezsenność musimy poznać jej powody (123RF)

2. Jakie są skutki uboczne przyjmowania leków nasennych?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Leki nasenne dostępne na receptę to najczęściej benzodiazepiny. Są one bardzo skuteczne, ale jednocześnie mają wiele działań niepożądanych.

Mogą one spowodować:

• pojawienie się zaburzeń koordynacji ruchowej;

• upośledzenie refleksu;

uczucie senności;

• zaburzenia pamięci, łącznie z niepamięcią następczą;

• zaburzenia równowagi u osób w podeszłym wieku;

• uzależnienie.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Może się też pojawić zjawisko tolerancji, czyli konieczność stosowania coraz większych dawek, gdyż organizm uodparnia się na działanie tych lekarstw. Może to prowadzić do sytuacji, w której lekarstwa niezależnie od dawki przestaną działać zgodnie z przeznaczeniem. Jest to bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że lekarstw na bezsenność nie należy łączyć z alkoholem. Zażywanie tego typu leków i prowadzenie pojazdów mechanicznych również nie idą ze sobą w parze.

3. Czy alkohol pomaga na bezsenność?

Należy pamiętać, że alkohol pogłębia problemy ze snem. Zastanawiając się, co na sen jest najlepsze, nie należy sięgać po alkohol. Nie tylko potęguje on problemy z bezsennością, ale także może prowadzić do uzależnienia. Na dodatek, stosując alkohol i lekarstwa nasenne zawierające benzodiazepiny, może pojawić się uczulenie krzyżowe, które sprawia, że łatwiej uzależnić się od alkoholu.

4. Domowe sposoby na walkę z bezsennością

Oczywiście lekarstwa na sen nie są jedynym rozwiązaniem problemu bezsenności. Takie specyfiki to ostatni bastion. Przed ich zastosowaniem warto skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Są one bardzo proste, gdyż opierają się na przestrzeganiu zasad higieny snu. Aby walczyć z bezsennością, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

• należy używać łóżka tylko do spania i kłaść się do niego tylko, kiedy jesteśmy senni i zawsze o jednakowych porach. Równie ważne jest wstawanie o tych samych godzinach, nawet w dni wolne;

• bezpośrednio przed snem należy unikać używek, które mogą rozbudzać, czyli mocnej kawy, herbaty, alkoholu;

• należy bezpośrednio przed snem należy unikać wysiłku fizycznego;

• warto w ciągu dnia pamiętać o regularnej aktywności fizycznej;

• można stosować techniki relaksacyjne takie jak muzykoterapia czy aromaterapia.

Bardzo pomocne w radzeniu sobie z bezsennością jest skorzystanie z pomocy psychologa. Leczenie może opierać się na stosowaniu terapii behawioralnej, której można nauczyć się w gabinecie specjalisty. Psycholog pomaga poznać zasady higieny snu i uczy, jak przystosować organizm do zaproponowanych przez niego zmian. Pacjenci powinni wyrobić w sobie dobre nawyki związane ze snem. Powinni też poznać elementy higieny snu, na które składa się:

• dbanie o regularny rytm spania – niezależnie od dnia tygodnia należy spać tyle samo godzin i chodzić spać o jednakowych porach;

• unikanie pracy w łóżku;

• unikanie drzemek w ciągu dnia;

• regularne ćwiczenia fizyczne (ale nie mogą być wykonywane bezpośrednio przed snem);

• unikanie spożywania posiłków bezpośrednio przed snem;

• zrezygnowanie z używek bezpośrednio przed snem;

• spanie w ciszy i spokoju.

Musisz to wiedzieć

5. Leki nasenne a ciąża

Podczas ciąży można stosować jedynie lekarstwa ziołowe na sen. Trzeba pamiętać o tym, że przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa w ciąży konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli zażywamy leki na receptę, o tym, czy możemy je stosować podczas ciąży, zawsze decyduje lekarz. Dlatego należy się z nim skonsultować, kiedy okaże się, że jesteśmy w stanie błogosławionym.

6. Lekarstwa nasenne bez recepty

Na bezsenność można używać także lekarstw bez recepty. Dostępne są specjalne, ziołowe preparaty uspokajające, które działają w miarę skutecznie. Nie powodują uzależnień i nie mają działań niepożądanych. Należy jednak wiedzieć, że po ich zażyciu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Ziołowe preparaty na sen zawierają najczęściej w swoim składzie melisę, wyciąg z kozłka lekarskiego. Oprócz ziół można stosować środki zawierające melatoninę, która odpowiada za regulację zaburzeń snu.

7. Czy wysiłek fizyczny wpływa na kłopoty ze snem?

Wysiłek fizyczny wykonywany bezpośrednio przed snem sprawia, że możemy mieć kłopoty z zaśnięciem. Wiąże się on z podniesieniem ciśnienia tętniczego i z wydzielaniem adrenaliny. Dlatego bezpośrednio przed snem należy unikać wysiłku fizycznego. Natomiast regularna aktywność, wykonywana w ciągu dnia, doskonale wpływa na sen i ułatwia leczenie zaburzeń snu. Jeśli zastanawiamy się, co będzie najlepsze i najkorzystniejsze na dobry sen, warto zastanowić się nad systematycznym uprawianiem jakiegoś sportu.

8. Do czego może prowadzić nieleczona bezsenność?

Bezsenność powinna być leczona. Jeśli tak nie będzie, może doprowadzić do rozstroju organizmu. Nieleczona bezsenność skutkuje pogłębiającym się uczuciem zmęczenia, pojawianiem się zaburzeń koncentracji. Osoby, które mają taki problem, są znacznie bardziej podatne na stres. Bezsenność wpływa także negatywnie na zdrowie i sprawność fizyczną. Może nawet doprowadzić do osłabienia odporności oraz do zaostrzenia objawów chorób występujących u danej osoby. Dlatego niezwykle ważna jest skuteczna walka z bezsennością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze