Trwa ładowanie...

Bezsenność u osób starszych

Avatar placeholder
25.04.2019 13:38
Bezsenność u osób starszych
Bezsenność u osób starszych (123rf)

Bezsenność dotyka częściej osób starszych. Skrócenie czasu snu wraz ze starzejącym się organizmem jest jednak czymś zupełnie normalnym. Jeżeli jednak mamy większe trudności w zasypianiu i częściej wybudzamy się w środku nocy, po czym trudno nam znów zasnąć, to przyczyny bezsenności mogą leżeć zupełnie gdzie indziej.

spis treści

1. Przyczyny bezsenności u osób starszych

Przyczyny bezsenności u osób w podeszłym wieku mogą zależeć od wielu czynników. Wpływ na trudności z zasypianiem w godzinach wieczornych mogą mieć drzemki w ciągu dnia, a także niewłaściwe zażywanie leków na uspokojenie lub nasennych. Zaburzenia snu mogą również wiązać się z bezdechem sennym, który częściej doskwiera osobom otyłym. Bezdech senny przyczynia się do płytkiego snu i niedotlenienia organizmu. Osoby cierpiące na bezdech senny wstają rano niewyspane i często kładą się na krótkie drzemki w ciągu dnia.

Bezsenność u osób starszych może zależeć od wielu czynników
Bezsenność u osób starszych może zależeć od wielu czynników (123RF)

2. Czy u osób starszych można poprawić jakość snu?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Bezsenność to nie tylko problem chorób i dolegliwości naszego ciała. Zaburzenia snu mają swoje źródło również w niedogodnościach zewnętrznych. Warto zatem zatroszczyć się o:

• wietrzenie sypialni przed snem;

• wygodny materac;

• czystą pościel;

• odpowiednie miejsce na łóżko.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

Odpowiednie miejsce na łóżko to takie, w którym swobodnie zasypiamy i nic nas nie rozprasza – hałas z ulicy, światło latarni i inne. Warto również unikać przed zaśnięciem picia kawy lub spożywania ciężkich potraw. Dobrze jest jednak przed snem zwiększyć aktywność fizyczną. Nie chodzi tu o wizytę na siłowni czy przebiegnięcie maratonu. Wystarczy, że udamy się na spacer i będzie to nasz codzienny rytuał.

Musisz to wiedzieć

Wbrew pozorom oglądanie telewizji przed snem również nie jest korzystne i może wywoływać zaburzenia snu. Szczególnie, jeżeli wieczorem oglądamy filmy powodujące złe emocje – horrory, dramaty itp.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze