Bezsenność a ząbkowanie
Krótkie drzemki, częste przebudzanie się w nocy lub całkowity brak snu to problem, który dotyka większość rodziców. W takiej sytuacji zaczynają się zastanawiać, dlaczego ich pociecha nie chce spać? Przyczyn bezsenności u dziecka może być wiele, np. głód, mokra pieluszka, a także może to być objaw choroby. Jednak bardzo często zdarza się, że maluchowi dokuczają wyrzynające się zęby, które powodują ból i swędzenie dziąseł, a tym samym dyskomfort.
1. Przyczyny braku snu
• Dziecko może nie mieć potrzeby snu – w takim przypadku można mu skrócić drzemki w ciągu dnia i wtedy będzie spało w nocy.
• Maluchy lubią mieć ustalony harmonogram swojego dnia i jeśli dojdzie do jego zaburzenia, mogą tracić orientację w rytmie okołodobowym. Chociaż niemowlę potrafi odróżnić dzień od nocy, czasem myli te pory dnia.
• Nie należy dziecka przyzwyczajać do nienaturalnej ciszy, tzn. nie trzeba ściszać telewizora, radia, nie należy zasłaniać okien w ciągu dnia.
• Czasem pora do spania jest dla dziecka zbyt wczesna. Należy wyczuć moment, kiedy maluch jest zmęczony i wtedy realizować stały rytuał, np. kąpiel, kolacja, kołysanka i sen. Dziecko może kłaść się spać wcześniej, gdy jego poranna pobudka będzie o wcześniejszej porze.
• Sen może zakłócać uczucie głodu lub pragnienia. W przypadku starszych dzieci można zamiast kolejnej butelki mleka podać np. wodę.
• Powodem braku snu może być również katar, który uniemożliwia swobodne oddychanie. W takim przypadku przed snem trzeba oczyścić nos malucha i jeśli to konieczne, zapuścić krople do nosa dla dzieci, które powinny zapewnić mu spokojny sen. Natomiast w nocy można zapuścić sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej.
• Dziecko może nie chcieć spać, ponieważ nie ma regularnego trybu dnia. Różne pory drzemek, pobudek czy zasypiania są w stanie zdezorientować dziecko. Dlatego zadaniem rodzica jest zadbanie o w miarę regularny rozkład dnia.
• Przyczyną bezsenności czy niespokojnego snu dziecka może być również brak poczucia [bezpieczeństwa]https://parenting.pl/zadbaj-o-bezpieczenstwo-swoje-i-dziecka/). Maluch potrzebuje bliskości rodziców, dlatego rozwiązaniem może okazać się postawienie łóżeczka dla dziecka w pobliżu łóżka rodziców lub położenie obok niego ulubionej maskotki.
• Brak snu może być spowodowany dyskomfortem dziecka. Trzeba się zorientować, czy dziecku jest wygodnie, czy nie jest mu gorąco lub zimno i czy nie uwiera go ubranie.
• Dziecko może mieć zaburzony sen ze względu na wyrzynanie się zębów. W aptekach można kupić specjalistyczne żele na ząbkowanie, które po nałożeniu na dziąsła zmniejszają ich ból.
• Kłopoty ze snem u dziecka mogą zwiastować zbliżającą się chorobę.
• Ponieważ w ciągu dnia maluch przeżywa wiele emocji i wrażeń, może to wpływać na moment jego usypiania. W takiej sytuacji należy spróbować wyciszyć dziecko, np. śpiewając mu ulubioną piosenkę.
Musisz to wiedzieć
Ząbkowanie to czas próby dla rodziców, którzy muszą uzbroić się w cierpliwość i pomóc maluchowi. Oprócz żelu na dziąsła można kupić specjalny gryzak wypełniony wodą – można go schłodzić i podać maluchowi. Powinien on przynieść chwilową ulgę obolałym dziąsłom. Bardzo ważna jest obserwacja dziecka, ponieważ niektóre objawy mogą sugerować infekcję, a nie wyrzynający się ząb.