Trwa ładowanie...

Zaburzenia nastroju – jak je leczyć?

Dla zaburzeń nastroju charakterystyczne jest naprzemienne występowanie okresów depresji i manii. Przyczyny tego schorzenia nie zostały ustalone, jednak jako czynniki sprzyjające stanom depresyjnym i euforycznym wskazuje się m.in. predyspozycje genetyczne i nałóg narkotykowy. W leczeniu zaburzeń nastroju stosuje się terapię farmakologiczną i psychoterapię.

Zobacz film: "Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki"

spis treści
Podczas zaburzeń nastroju chory nie ma kontroli nad swoim samopoczuciem
Podczas zaburzeń nastroju chory nie ma kontroli nad swoim samopoczuciem

1. Co to są zaburzenia nastroju?

O zaburzeniach nastroju można mówić wówczas, gdy nie mamy kontroli nad swoim samopoczuciem. Poczucie bezsilności skutkuje jeszcze mocniejszym wrażeniem niezadowolenia. W przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych naprzemiennie występują stany depresyjne i stany euforyczne. W tym przypadku nagłe zmiany nastroju nie są następstwem wydarzenia o pozytywnych lub negatywnych konotacjach. Chorobowe zaburzenia nastroju występują u około 1 proc. populacji, w równym stopniu dotyczą kobiet i mężczyzn. Najczęściej dotykają młodych osób, które są na etapie końcowym okresu dojrzewania i początkowym dorosłości.

2. Zaburzenia nastroju – przyczyny

Nie ustalono przyczyny zaburzeń nastroju. Zdaniem naukowców można jednak wskazać kilka czynników, które sprzyjają naprzemiennemu występowaniu stanów depresyjnych i euforycznych. Są to: • predyspozycje genetyczne, • zażywanie narkotyków, • stres, • traumatyczne wydarzenia.

3. Zaburzenia nastroju – objawy

W przebiegu zaburzeń dwubiegunowych chory zmaga się z depresją i manią. Dla depresji charakterystyczne jest uczucie niepokoju i wrażenie pustki. Chory czuje się bezsilny, pesymistycznie patrzy w przyszłość i nie widzi nadziei na pozytywne zakończenie codziennych spraw. Jest zmęczony, co powoduje, że codzienne obowiązki wykonuje w zwolnionym tempie. Chory bywa poirytowany i nerwowy. Miewa problemy ze snem. Cierpi z powodu chronicznego bólu i braku łaknienia, co powoduje spadek wagi ciała (możliwa jest też sytuacja odwrotna, gdy chory z zaburzeniami nastroju przybiera na wadze). Pacjent próbuje radzić sobie z tymi dolegliwościami, zażywając leki lub pijąc alkohol. Taki stan umysłowy i fizyczny może prowadzić do podejmowania prób samobójczych. Z kolei w okresie manii chory staje się optymistą, jest pobudzony, a jego zachowanie może być impulsywne. Co więcej, ma wygórowane mniemanie na swój temat. Wymawia słowa w szybkim tempie, często traci wątek wypowiedzi. Dla manii typowa jest mniejsza potrzeba snu.

Zobacz także:

4. Metody leczenia zaburzeń nastroju

W leczeniu zaburzeń nastroju stosuje się terapię farmakologiczną stabilizatorami nastroju i psychoterapię. W czasie spotkań z psychoterapeutą pacjent poznaje objawy manii i depresji, elementy, które wywołują zaburzenia nastroju, oraz uczy się, jak panować nad stresem. Dla pozytywnych efektów terapii zaburzeń nastroju ma znaczenie połączenie stosowania leków z psychoterapią i prowadzenie zdrowego stylu życia. W leczeniu depresji niezbędne jest zażywanie antydepresantów, które wykazują wysoką skuteczność, gdy pacjent równocześnie korzysta z pomocy psychologa. Metody te (farmakologiczna i psychoterapeutyczna) uzupełniają się i umożliwiają wyleczenie stanów depresyjnych. Zdaniem specjalistów terapia tego schorzenia powinna trwać co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli zostanie zakończona przed upływem tego czasu, możliwe są nawroty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.