Trwa ładowanie...

Jak leczyć biegunkę u dziecka?

Avatar placeholder
26.03.2021 13:40
Jak leczyć biegunkę u dziecka?
Jak leczyć biegunkę u dziecka? (123rf)

Tylko 5 procent dzieci, które ukończyły piaty rok życia, nie cierpiało na biegunkę. Można więc powiedzieć, że biegunka jest niezwykle często występującą chorobą, gdyż zmaga się z nią ponad 95 proc. wszystkich dzieci. Dla części z nich dolegliwość kończy się leczeniem w szpitalu. Przyczyny biegunki powinny być znane przez wszystkich rodziców, podobnie jak prawidłowy sposób postępowania w chwili, kiedy się pojawi. To pozwoli na uniknięcie stresującej wizyty w szpitalu.

spis treści

1. Jak rozpoznać biegunkę u dziecka?

O biegunce możemy mówić, kiedy dziecko zaczyna zbyt często robić kupę i jest ona bardzo rzadka. U młodszych dzieci o biegunce może świadczyć wodnista konsystencja kału oraz to, że dziecko znacznie częściej niż zwykle robi kupę, która na dodatek jest bardzo luźna. Na dodatek, przy biegunce mogą wystąpić bóle brzucha, wymioty, nudności, a także zanik apetytu.

Biegunce mogą czasami towarzyszyć wymioty
Biegunce mogą czasami towarzyszyć wymioty (123RF)

2. Przyczyny biegunki

Nie można określić jednej podstawowej przyczyny biegunki, gdyż może być ona spowodowana przez wiele czynników. Najczęściej pojawia się w przypadku, kiedy dziecko:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

• zje coś nieświeżego;

• zje coś, co zakażone jest bakteriami, np. Salmonellą;

• przejada się;

• zje produkty zawierające dużą ilość błonnika;

• jest nadwrażliwe na niektóre pokarmy;

• ma styczność z rotawirusami;

• cierpi na choroby jelit;

• jest narażone na stres i zdenerwowanie;

• zażywa lekarstwa (biegunka może się pojawić w wyniku zażywania niektórych medykamentów).

Musisz to wiedzieć

3. Biegunka u dziecka może być niebezpieczna

Kiedy u dziecka zauważymy trzy wolne stolce, ale maluch czuje się dobrze, nie ma potrzeby, aby udać się do lekarza. Za pojawienie się wolnych stolców odpowiadać mogą takie czynniki jak przejedzenie lub stres. Przyczyną biegunki u niemowlaków może być zbyt wczesne wprowadzenie do diety nowego pokarmu. Organizm dziecka potrzebuje czasu, aby zacząć trawić nowe pokarmy. Musi się tego nauczyć. Przyczyną biegunki może być też przejedzenie, a także spożycie zbyt dużej ilości produktów zawierających błonnik, który spożywany w nadmiarze może mieć działanie przeczyszczające. Jeśli jednak biegunka u dziecka występuje razem z wymiotami, należy bezwzględnie udać się do lekarza. W takim przypadku bardzo łatwo może dojść do odwodnienia organizmu. Wizyta u lekarza jest niezbędna także wtedy, kiedy biegunka trwa zbyt długo i nie chce ustąpić oraz kiedy w stolcu widoczne są ślady krwi. W przypadku wystąpienia biegunki u niemowląt, konsultacja z lekarzem pediatrą jest wymagana.

4. Jak leczyć biegunkę?

Kiedy znamy przyczyny biegunki i możemy ją zidentyfikować, należy jak najszybciej przystąpić do jej leczenia. Podczas leczenia biegunki bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu dziecka. Maluch podczas biegunki traci wodę z organizmu i jest narażone na odwodnienie. Należy więc systematycznie podawać dziecku wodę lub specjalne elektrolity.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Równie ważne jak nawadnianie jest właściwe odżywianie. W przypadku biegunki u niemowlęcia nie ma powodów, aby odstawiać dziecko od piersi i zastępować mleko matki niesmacznymi produktami o niskiej wartości odżywczej. W przypadku starszych dzieci warto zmienić dietę na taką, która jest lekkostrawna i bogata w substancje odżywcze. Nie zaleca się podawania dziecku cierpiącemu na biegunkę produktów pochodzenia mlecznego. Chore jelita mogą mieć problem z prawidłowym trawieniem tłuszczów i białek obecnych w mleku. Można podawać dziecku makaron, ryż, gotowane warzywa, starte jabłka, banany, suchy chleb lub suchary.

W celu leczenia biegunki można też sięgać po odżywki lecznicze. Pomagają one w leczeniu biegunki. Mają różną postać – mogą być płynne lub mieć konsystencję budyniu. W ich skład mogą wchodzić owoce, które sprawiają, że smak jest bardzo przyjemny dla dziecka. Są one wzbogacone witaminami i składnikami odżywczymi. Doskonale sprawdzają się podczas podróży, kiedy mogą występować zaburzenia trawienne u dziecka. Kiedy dziecko zmaga się z biegunką, należy odpowiednio zadbać o jego higienę. Częste oddawanie stolca ułatwia pojawianie się odparzeń na pośladkach. Najlepiej często myć dziecko i stosować odpowiednie maści, kremy oraz pudry, które zabezpieczą jego skórę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze