Trwa ładowanie...

Jak leczyć grypę?

Jak leczyć grypę?
Jak leczyć grypę? (123rf)

Grypa jest powszechnie występującą chorobą zakaźną. Objawia się m.in. gorączką, bólem gardła i dolegliwościami bólowymi ze strony stawów i mięśni. W jej przebiegu rzadko występuje katar. Leczenie grypy przebiega wielotorowo – zwalcza się jej przyczynę, czyli wirusy grypy, łagodzi się objawy chorobowe. Istotne są domowe sposoby leczenia grypy, które wzmacniają osłabiony chorobą organizm. Ważne jest też zapobieganie powikłaniom po grypie, na przykład zapaleniu płuc. Sprawdź, jak leczyć grypę.

spis treści

1. Najlepsze sposoby na grypę

Istnieje wiele metod leczenia grypy, wśród których wyróżnia się: leczenie przyczynowe, objawowe, powikłań po grypie, a także stosowanie naturalnych metod leczenia grypy.

Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia grypy
Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia grypy (123RF)

2. Lek na grypę

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W terapii grypy istotną rolę odgrywa leczenie przyczynowe – to znaczy odejmuje się próby zwalczenia wirusów, które wywołały tę chorobę, podając lek skierowany przeciwko nim. Grypę najczęściej powodują wirusy grypy typu A, B i C. Leki przeciwwirusowe zapobiegają bowiem namnażaniu się tych drobnoustrojów, a także dalszemu ich rozprzestrzenianiu się w organizmie chorego.

Leki przeciwko grypie łagodzą również dolegliwości związane z objawami choroby. Skuteczność leków przeciwwirusowych zależy jednak od czasu podania, dlatego najlepiej zażyć je w ciągu 1 dnia od zakażenia. Leki na grypę (inhibitory neuraminidazy) skierowane przeciwko wirusom grypy typu A i B stosuje się przez około 5 dni. Można je zażywać również w profilaktyce grypy.

Myśleli, że to zwykła grypa. Zakażenie doprowadziło do amputacji nogi 6-latki
Myśleli, że to zwykła grypa. Zakażenie doprowadziło do amputacji nogi 6-latki [6 zdjęć]

6-letnia Tessa Puma pochodząca z Northfield w Ohio to dziewczynka, która od kilku lat jest aktywnie

zobacz galerię

3. Jak zwalczyć objawy grypy?

Ponadto w leczeniu ważne jest zwalczanie objawów grypy (to znaczy wysokiej gorączki, bólu stawów i mięśni, a także dolegliwości bólowych głowy). Stosuje się zatem leki o działaniu przeciwgorączkowym i leki przeciwbólowe (w tym lek na ból głowy). Chory przyjmuje leki przeciwkaszlowe i środki przeciwzapalne. W związku z bólem gardła stosuje się też leki zmniejszające obrzęk śluzówki gardła. Leki te łagodzą symptomy grypy, ale nie zwalczają jej wirusa. Nie powinny zatem stanowić podstawy leczenia grypy w domu, a jedynie być uzupełnieniem terapii zaleconej przez lekarza.

4. Skuteczne domowe metody na grypę

Z kolei naturalne metody leczenia grypy mają wzmocnić organizm i poprawić samopoczucie pacjenta. Na skutek dolegliwości chory jest wyczerpany i skarży się na ogólne osłabienie. Dlatego wśród działań wspomagających leczenie grypy wskazuje się przyjmowanie dużych ilości płynów (co najmniej 2 litrów wody – wody mineralnej w temperaturze pokojowej, zielonej herbaty, ziołowych naparów – każdego dnia), rekonwalescencję w łóżku oraz stosowanie preparatów witaminowych z witaminą C i E. Przeziębienie u dorosłych zwalcza się też innymi domowymi sposobami na grypę, czyli ziołowymi miksturami o działaniu napotnym i przeciwkaszlowym oraz inhalacjami

Musisz to wiedzieć

5. Powikłania po grypie

Ze względu na wysoką częstotliwość powikłań po grypie, na przykład wirusowego zapalenia płuc lub zapalenia mięśnia sercowego, w terapii ważne jest leczenie powikłań infekcji grypowej, którego specyfika jest uzależniona od rodzaju komplikacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze