Trwa ładowanie...

Jak leczyć grypę u dzieci?

Avatar placeholder
28.06.2019 14:27
Jak leczyć grypę u dzieci?
Jak leczyć grypę u dzieci? (123rf)

Grypa należy do chorób, które są przenoszone drogą kropelkową. Można się nią bardzo szybko zrazić zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywa dużo osób. Dlatego często chorują na nią dzieci, które uczęszczają do przedszkola czy szkoły. Choroba ta przebiega inaczej u dzieci i najczęściej wymagane jest radykalne leczenie. Objawy i samo przejście dolegliwości niestety jest ostrzejsze niż w przypadku osób dorosłych. Czasami grypa wymaga hospitalizacji małego pacjenta.

spis treści

1. Jakie są objawy grypy?

Do objawów grypy, które występują u dorosłych, np. wysoka temperatura, bóle mięśni, kaszel, osłabienie, w przypadku małych dzieci mogą jeszcze dojść:

biegunka,

wymioty,

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

• bóle brzucha,

• drgawki.

Niestety, przy wysokiej i długo utrzymującej się gorączce i wymiotach bardzo częstym następstwem może być zapalenie ucha środkowego.

Objawy grypy można szybko rozpoznać
Objawy grypy można szybko rozpoznać (123RF)

2. Różnice pomiędzy grypą a przeziębieniem

Bardzo często rodzice mylą grypę z przeziębieniem. Katar i kaszel u niemowlaka może sugerować przeziębienie, ale pewność mogą dać jedynie specjalistyczne testy immunofluorescencyjne, które są pewne w 100 proc., ale niestety lekarze nie decydują się na ich zlecenie. Podobnie jest z testami opartymi na badaniach biologii molekularnej.

Przeziębienie to przede wszystkim uciążliwy katar, kichanie, może wystąpić przy nim ból głowy i gardła. Kiedy takie objawy wystąpią nagle, gorączka będzie się utrzymywała przez dłuższy czas, ale dziecko nie będzie skarżyło się na ból gardła, wtedy mamy do czynienia z grypą i konieczna jest konsultacja lekarska.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

3. Właściwe leczenie grypy u dziecka

Kiedy choroba nie jest jeszcze rozwinięta, można zastosować leczenie objawowe, czyli takie, które ma na celu złagodzenie objawów schorzenia. Jednak inaczej będzie wyglądało leczenie np. w przypadku powikłań po grypie. Bardzo często, gdy grypa trwa już długo, należy podjąć decyzję o umieszczeniu dziecka w szpitalu. Przy zbijaniu gorączki u dziecka należy pamiętać o tym, że można mu podawać tylko paracetamol.

4. Profilaktyka grypy

Lekarze uważają, że nie tylko dorośli, ale i dzieci narażone na choroby dróg oddechowych powinny być zaszczepione przeciwko grypie. Do grupy dzieci podwyższonego ryzyka zachorowalności na wirusa grypy należą chorujące na hemofilię, astmę, kłębuszkowe zapalenie nerek, niedokrwistość plastyczną, dzieci małe, zdrowe w przedziale wiekowym pomiędzy 6. a 59. miesiącem życia (w tym czasie układ odpornościowy nie jest jeszcze w stanie zwalczyć tego rodzaju wirusa). Szczepienie powinno odbywać się co roku przed okresem największej liczby zachorowań, np. jesienią. Jeśli dziecko szczepione jest po raz pierwszy, wymagane jest powtórzenie szczepienia po upływie około 4 tygodni. Oczywiście nie ma gwarancji, że szczepienie ochroni całkowicie przed zachorowaniem, ale nawet, gdy dojdzie do zarażenia, przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.

Innymi działaniami profilaktycznymi będą np. unikanie dużych skupisk ludzi, unikanie kontaktu z osobami chorymi na grypę, częstsze mycie rąk, prawidłowe ubieranie dziecka – nie można pozwolić na zmarznięcie, ale także na przegrzanie, warto podawać witaminę C pod różną postacią. W aptekach dostępne są tabletki dla dzieci starszych, natomiast dla młodszych zestaw witamin lub sama witamina C w kroplach, które są łatwe do połknięcia. W sklepach można także kupić herbatki ziołowe z dodatkiem witaminy C czy soki, które można rozcieńczać w wodzie i podawać na zimno lub ciepło.

Musisz to wiedzieć

Okresem największej liczby zachorowań, np. jesienią. Jeśli dziecko szczepione jest po raz pierwszy, wymagane jest powtórzenie szczepienia po upływie około 4 tygodni. Oczywiście nie ma gwarancji, że szczepienie ochroni całkowicie przed zachorowaniem, ale nawet, gdy dojdzie do zarażenia, przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.

Innymi działaniami profilaktycznymi będą np. unikanie dużych skupisk ludzi, unikanie kontaktu z osobami chorymi na grypę, częstsze mycie rąk, prawidłowe ubieranie dziecka – nie można pozwolić na zmarznięcie, ale także na przegrzanie, warto podawać witaminę C pod różną postacią. W aptekach dostępne są tabletki dla dzieci starszych, natomiast dla młodszych zestaw witamin lub sama witamina C w kroplach, które są łatwe do połknięcia. W sklepach można także kupić herbatki ziołowe z dodatkiem witaminy C czy soki, które można rozcieńczać w wodzie i podawać na zimno lub ciepło

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze