Jak leczyć przeziębienie u dziecka?
Katar czy kaszel u niemowlaka to pierwsze objawy przeziębienia. Pojawić się może również ból gardła i podwyższona temperatura. Jak radzić sobie z przeziębieniem u dziecka? Jakie leki z apteki wspomogą leczenie kataru czy kaszlu? Jak obniżyć temperaturę, gdy malucha dopada gorączka? Jak łagodzić te i inne objawy przeziębienia?
Nie ma jednego i sprawdzonego sposobu, który pokona infekcję wirusową – czyli tak zwane przeziębienie. Możemy jedynie łagodzić objawy kataru, bólu gardła oraz kaszlu u niemowląt i starszych dzieci. Wybór leków na przeziębienie dla dzieci
Wybór preparatów, które wspomogą leczenie niemowląt i starszych dzieci, należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie powinniśmy działać na własną rękę, gdyż możemy bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Warto jednak działać od pierwszych objawów przeziębienia, aby nie dopuścić do rozwoju choroby i niebezpiecznych powikłań.
1. Kiedy pojawia się gorączka
Dziecko staje się senne, ma szkliste oczy, pojawiają się wypieki na twarzy i suchość w ustach. Przy bardzo wysokiej gorączce dziecku może być też zimno. Najczęściej to właśnie gorączka jest pierwszym objawem przeziębienia. Jest to także sygnał, że organizm rozpoczął walkę z wirusem. Kiedy gorączka przekracza 38C, to sygnał, że należy ją obniżyć. Możemy w tym przypadku skorzystać z leków zawierających paracetamol lub ibuprofen przeznaczone dla dzieci. Działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Leki te dostępne są w syropach, czopkach, a także saszetkach.
2. Kiedy pojawi się katar
Katar to również jeden z podstawowych objawów przeziębienia. Zaraz po nim może się pojawić kaszel i ból gardła, gdyż spływająca wydzielina podrażnia gardło i wywołuje odruch odkrztuszania. Wraz z katarem pojawia się osłabiony zmysł smaku, zatkany nos i ogólne rozdrażnienie.
Przy katarze należy często oczyszczać nos. Starsze dzieci powinny wydmuchiwać rozrzedzoną wydzielinę. Jeżeli katar dopada niemowlę, należy skorzystać z aspiratora do usunięcia wydzieliny. Do jej rozpuszczenia możemy użyć wody morskiej w sprayu, soli fizjologicznej, z której możemy też robić inhalacje. Krople do nosa to ostateczność, o której podaniu powinien zadecydować lekarz.
3. Kaszel u niemowląt i starszych dzieci
Kaszel może pojawić się po tym, jak u dziecka zaobserwujemy katar lub ból gardła. Podrażnienie gardła wraz z rozwojem choroby zamienia się w kaszel. Najczęściej pierwszy pojawia się kaszel suchy, gdyż wydzielina jeszcze nie dotarła do górnych dróg oddechowych. Następnie pojawia się śluz, gdyż dziecko próbuje go odkasłać.
Musisz to wiedzieć
Przy suchym kaszlu u niemowląt pomocne będą preparaty przeciwkaszlowe, które hamują odruch kasłania i ułatwiają zasypianie. Dzięki temu nie podrażniamy oskrzeli. Wilgotny kaszel leczymy syropem wykrztuśnym, który ułatwia pozbycie się wydzieliny z organizmu. Należy jednak pamiętać, że syrop wykrztuśny podajemy tylko do godziny 16–17. Zażycie go później może nie powstrzymać napadów kaszlu w godzinach wieczornych i nocnych. A tym samym znacznie utrudni zaśnięcie.