Jak leczyć uporczywy kaszel?
Czym jest kaszel? Jest to reakcja obronna organizmu, odpowiedź na podrażnienie zakończeń nerwowych umieszczonych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Kaszląc, oczyszczamy nie tylko gardło, ale także krtań i oskrzela z tego, co nie powinno znajdować się w tych narządach i nie jest czystym powietrzem, np. z okruchów pożywienia. W przypadku małych dzieci kaszel może nawet uratować życie, ponieważ maluchy mają tendencję do połykania mniejszych lub nawet większych przedmiotów. Wtedy gwałtowny kaszel może ułatwić dziecku pozbycie się połkniętego np. pionka do gry. Najczęściej kaszel pojawia się przy okazji choroby wywołanej infekcją bakteryjną czy wirusową.
Istnieje kilka typów kaszlu w zależności od schorzenia. Może wystąpić kaszel mokry i suchy, ale lekarze rozpoznają także kaszel świszczący, alergiczny, szczekający. Natężenie kaszlu może być różne, inne są także pory dnia, w których kaszel może się pojawić.
1. Kaszel – jego typy
Kaszel alergiczny – pojawia się przy zetknięciu z alergenem. Suchy kaszel może być także typu astmatycznego.
Kaszel napadowy – najczęściej towarzyszy kokluszowi, astmie i mukowiscydozie.
Kaszel krtaniowy – występuje przy chorobach zapalnych krtani. Przy tego rodzaju kaszlu pojawia się stridor, czyli podwyższony dźwięk oddechowy, tzw. świst wdechowy.
Kaszel szczekający – bardzo często towarzyszy chorobom zakaźnym u dzieci, np. w zespole krupu. Może być spowodowany infekcją wirusową.
Kaszel świszczący – pojawia się przy zapaleniu krtani, ale także może podpowiadać, że w górnych drogach oddechowych znajduje się ciało obce.
Kaszel spastyczny – jest to odruch, przy którym występuje bardzo duże napięcie mięśni. Pojawia się przy grypowym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, ale także występuje przy zapaleniu płuc.
Kaszel mokry – może się pojawić już w końcowym etapie przeziębienia, np. po zapaleniu oskrzeli.
Kaszel suchy – najczęściej pojawia się w początkach schorzeń dróg oddechowych, np. przy zapaleniu tchawicy.
Kaszel może się także różnić ze względu na porę jego występowania. Dlatego może być kaszel poranny, który sygnalizuje nawet o zniekształceniu płuc czy oskrzeli. Tego typu kaszel występuje przy chorobach przewlekłych, ale też może świadczyć o ciele obcym w górnych drogach oddechowych. Napady kaszlu w nocy mogą świadczyć o astmie. Gdy pojawia się zaraz po jedzeniu, może świadczyć o refluksie, a dodatkowym objawem może być towarzysząca mu zgaga. Kaszel może trwać zarówno krótko, jak i dłużej – wtedy mówi się o kaszlu chronicznym.
2. Przeziębienie – jakie leczenie zastosować?
Jeśli chodzi o kaszel przy chorobach przewlekłych, np. przy astmie, za każdym razem należy konsultować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli chodzi o przeziębienie u dziecka, warto także wybrać się do lekarza, kiedy objawy będą się nasilały albo kaszel będzie zmieniał swoją postać. Przeziębienie charakteryzuje nie tylko kaszel, ale także wysoka temperatura, ból gardła, brak apetytu, apatia i ogólne osłabienie.
Musisz to wiedzieć
Czasem kaszel może pojawić się nagle, a towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, duszności, świszczący oddech, a czasem wymioty – takie objawy mogą świadczyć o astmie oskrzelowej. Leczenie chorób przewlekłych wymaga zastosowania silniejszych leków, czasem potrzebna jest nawet hospitalizacja chorego.