Który syrop wybrać na kaszel suchy, a który na mokry?
Kiedy zaczyna się choroba i odczuwamy jej pierwsze symptomy, do których należy również kaszel, często sięgamy po rożne specyfiki. Zażywamy syrop na kaszel i uważamy, że to wystarczy, aby wygrać z chorobą. Warto wiedzieć, że kaszel jest tylko objawem infekcji. Nie usuwa przyczyny i o tym powinniśmy pamiętać, kupując syrop na kaszel.
1. Jakie są rodzaje kaszlu?
Wyróżniamy różne rodzaje kaszlu. Może być on suchy lub mokry, obfity lub skąpy. Może to być kaszel z wydzieliną lub bez niej, może być też głęboki, gęsty i zalegający. Dlatego, kupując dobry syrop na kaszel, wcześniej powinniśmy skupić się na tym, jak rozpoznać rodzaju kaszlu.
W przypadku zapalenia krtani męczy nas kaszel suchy, szczekający. Podobny do tego, jakiego możemy doświadczyć na początku procesu zapalnego w drogach oddechowych. Na kaszel suchy stosujemy syrop przeciwkaszlowy, który hamuje występowanie odruchu kaszlu.
Kiedy infekcja się rozwija, towarzyszy nam (zwykle do końca infekcji) kaszel wilgotny, z plwociną śluzową. Na kaszel mokry stosujemy syrop o działaniu wykrztuśnym, który zwiększa siłę i częstość odruchu kaszlowego.
2. Syropy na kaszel suchy
Na kaszel suchy najczęściej stosowane są syropy przeciwkaszlowe, które zawierają preparaty działające na ośrodek kaszlu w mózgu. Swoje działanie rozpoczyna już po 20 minutach od chwili zażycia.
Do grupy takich preparatów należą wszystkie te, które zawierają kodeinę lub dihydrokodeinę. Kodeina jest naturalnym składnikiem opium i dlatego, w dużych dawkach, działa nie tylko przeciwkaszlowo, ale także przeciwbólowo i narkotycznie.
Z tego powodu na syropach, które zawierają kodeinę (Thiocodin, Ascodan, Pavacol, Rubelix), pojawia się informacja, że mogą powodować uzależnienie.
Kodeina ma działanie przeciwbiegunkowe, dlatego osoby z przewlekłymi zaparciami nie powinny używać syropów, w których składzie się ona znajduje. Także chorzy z tendencjami do astmy lub skurczów oskrzeli powinni wystrzegać się takich syropów.
Trzeba pamiętać, że kodeina wchodzi w interakcję z lekami uspokajającymi należącymi do grupy benzodiazepin (Nitrazepam, Relanium) oraz lekami z grupy pochodnych kwasu barbiturowego.
Do leków, które działają ośrodkowo, należy też dekstrometorfan, który można znaleźć w takich syropach jak Acodin, Actifed, Tussidril, Robitussin, Dexatussin. Środek ten nie uzależnia tak szybko jak kodeina, ale w wyższych dawkach ma działanie narkotyczne.
Do leczenia suchego kaszlu używa się nie tylko leków mających działanie ośrodkowe. Są stosowane także substancje, które działają obwodowo, czyli znieczulają zakończenia nerwów czuciowych w oskrzelach. To wpływa na hamowanie odruchu kaszlu.
Znajdują się tutaj także syropy na bazie roślin, które zawierają substancje śluzowe. Można wymienić takie środki jak: Rubital, Sirupus Verbasci, Farplant, Plantagen, Babicum, Sirupus Plantaginis, Mucoplant.
3. Syropy na kaszel mokry
Na kaszel mokry najlepsze są syropy, które pomagają w odkrztuszaniu zalegających w oskrzelach wydzielin.
Można wyróżnić kilka grup takich leków:
3.1. Syropy zwiększające ilość wydzieliny
W pierwszej grupie znajdują się substancje lecznicze, które po zażyciu są rozprowadzane przez krew w organizmie i wydzielają się przez gruczoły śluzowe oskrzeli. Zwiększa się ilość i płynność wydzieliny, dzięki czemu jest nam łatwiej ją odkrztusić i wykaszleć.
W postaci syropów można stosować sulfogwajakol (Kalium Guajacolosufonicum, Apitussic, Apipulmol), a także gwajafenezynę (Guajazyl, Robitussin Expectorans). Taki sam mechanizm działania mają także olejki eteryczne, które wchodzą w skład wielu syropów, szczególnie zawierających w swoim składzie wyciąg z tymianku.
Wystarczy wspomnieć o takich syropach na mokry kaszel jak Sirupus Thymi Compositus, Tussipect, Bronchicum N. Należy uważać, stosując Tussipect, gdyż zawiera on efedrynę, która działa pobudzająco na układ nerwowy i zwiększa ciśnienie krwi.
3.2. Syropy o działaniu wykrztuśnym
Do drugiej grupy syropów na kaszel mokry należą substancje lecznicze o działaniu wykrztuśnym, mające odruchowy mechanizm działania. Drażnią one błonę śluzową żołądka, dzięki czemu nerw błędny odruchowo wzmaga wydzielanie śluzu w oskrzelach.
Takie działanie mają syropy, które zawierają wyciągi z roślin bogatych w saponiny. Można zaliczyć do nich: Herbapect, Bronchicum w połączeniu z wyciągiem z tymianku, babkę lancetowatą (Lancetan).
Syropy z ekstraktem z lukrecji (syrop Hedelicum, Avenisa syrop ziołowy wieloskładnikowy) oraz z ekstraktem z dziewanny (Noverban) lub wyciągiem z bluszczu pospolitego (Helical, Hedelicum, Hedelix).
3.3. Syropy upłynniające wydzielinę
Należą do niej substancje chemiczne, które upłynniają wydzielinę oskrzeli, zmieniając jej skład chemiczny, a nie tylko konsystencję i gęstość wydzieliny. Najbardziej znane leki z trzeciej grupy nazywane są mukolitykami.
W postaci syropów stosuje się bardzo często: ambroksol (Ambrosol, Flavamed, Mucosolvan, Mukobron), bromheksyna (Flegamina, Bisolvon, Bromhexin) i karbocysteinę (Mukolina, Bronchokod, Pectodrill).
Musisz to wiedzieć
4. Syrop na kaszel suchy i mokry w jednym
Ostatnio niezwykle popularnymi syropami na przeziębienia są syropy zawierające substancję mające przeciwstawne działanie, czyli syropy zawierające lek przeciwkaszlowy z lekiem wykrztuśnym. Są to preparaty mające jednoczesne działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne.
Lepiej jednak zastosować dwa oddzielne syropy w zależności od charakteru kaszlu, osobno syrop na kaszel suchy i osobno na kaszel mokry. To zdecydowanie lepsze działanie dla naszego zdrowia.
Należy też pamiętać, że syrop na przeziębienie jest lekarstwem i należy stosować go zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce. To nie słodzik do herbaty, tylko lekarstwo, które musi być odpowiednio dawkowane.