Jak obniżyć gorączkę u dziecka?
Czym jest wysoka gorączka u dzieci? W przypadku choroby gorączka może wzrastać i obniżać się, dlatego już w momencie wystąpienia 37,2 stopni C należy malucha obserwować. Natomiast temperatura w przedziale 38–38,5 stopni to gorączka umiarkowana, w przypadku której trzeba podać lek przeciwgorączkowy. Natomiast stan wymagający natychmiastowej reakcji to temperatura powyżej 38,5 stopni C. Przy dużym wzroście wymagana jest interwencja lekarza. Bardzo często przy chorobie dróg oddechowych pojawia się stan podgorączkowy, który może zmienić się w wysoką temperaturę. Dlatego przy pojawieniu się pierwszych objawów trzeba obserwować dziecko. Wysoka gorączka może być bardzo niebezpieczna dla małego dziecka.
1. Objawy gorączki u dziecka
• Spocona, lepka skóra.
• Zarumienienie na twarzy – głównie na policzkach.
• Ogólny niepokój.
• Zmęczenie.
• Ból głowy, mięśni, skóry.
• Suche śluzówki.
• Drgawki.
2. Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
W przypadku małych dzieci prawidłowy pomiar temperatury może być dość trudny, ponieważ maluch może płakać, kręcić się, a wtedy odczyt nie będzie dobry. Zatem, jak zmierzyć temperaturę?
• Pierwszy sposób to pomiar w jamie ustnej. Należy wybrać moment po posiłku czy po wypiciu napoju. Bardzo ważne jest, aby dziecko wiedziało, że musi utrzymać termometr przez dłuższy moment w ustach – nawet przy zatkanym nosie czy intensywnym kaszlu. W aptekach dostępne są termometry w smoczkach, które są polecane dla małych dzieci.
• Innym sposobem jest pomiar w uchu. Takie mierzenie wymaga specjalistycznego termometru dousznego, które działają na podczerwień. Są to najbardziej czułe i dlatego dokładne termometry, ponieważ błona bębenkowa ma taką samą ciepłotę, jaką ma ośrodek termoregulacji w mózgu.
• Trzeci sposób pomiaru to mierzenie temperatury pod pachami. Jest to najmniej dokładny pomiar, ponieważ dziecko nie potrafi siedzieć bez ruchu. Termometr może się z tego powodu poruszać, co daje błędny odczyt.
• Pomiar w odbytnicy jest, obok dousznego, najpewniejszy.
• Lekarze odradzają stosowanie termometru paskowego, który przykłada się do czoła, ponieważ określają one jedynie przybliżoną ciepłotę ciała, a więc odczyt jest niedokładny.
Musisz to wiedzieć
Jeśli chodzi o konsultację lekarza pediatry, jest ona konieczna przy wysokiej gorączce u noworodka czy niemowlaka, ale także u starszych dzieci, kiedy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas. W aptekach dostępne są leki przeciwgorączkowe dla dzieci najczęściej w postaci syropu, ale przy dużej gorączce zalecane są czopki. Kupując lek na własną rękę, należy podać nie tylko wiek malucha, ale także jego wagę. Najczęściej środki dla małych dzieci zawierają paracetamol lub ibuprofen. Oczywiście wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy pojawią się także inne objawy, np. silny ból głowy, ból gardła czy kaszel. Przy wysokiej gorączce trzeba reagować jeszcze zanim rodzice zabiorą dziecko do lekarza, ponieważ może dojść do drgawek gorączkowych. W domowych warunkach można robić chłodne okłady na czoło albo zanurzyć dziecko w wannie z wodą, której temperatura jest co najmniej 2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Przy każdej gorączce bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu.