Jak pokonać przeziębienie u dziecka?
Przeziębienie u dziecka to czas, gdy od razu należy zacząć walkę z wirusem. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do poważnych powikłań – zapalenia zatok, ucha i innych. Co jednak możemy zrobić, aby pomóc pokonać infekcję wirusową u dziecka? Jak wspomóc leczenie bólu gardła, kaszlu i kataru u niemowląt i starszych dzieci?
1. Wzmocnij organizm dziecka
W okresie dziecięcym przeziębienia mogą zdarzać się dość często. Katar, kaszel i ból gardła to objawy, które powodują rozdrażnienie, kłopoty z zasypianiem i płacz. Niemowlęta nie powiedzą, co je boli i jak bardzo jest im źle, że przez katar mają wciąż zatkany nosek. Starsze dzieci, mimo łatwiejszej komunikacji, wcale nie przestają być mniej marudne. Pierwszym krokiem w walce z wirusami powinno być zatem wzmocnienie organizmu, aby sam potrafił obronić się przed infekcją.
We wzmocnieniu organizmu pomocne jest stosowanie:
• witaminy C,
• tranu,
• żywych kultur bakterii – zawartych w kefirach i jogurtach naturalnych,
• jedzenie owoców i warzyw.
2. Katar u niemowlaka i starszych dzieci
Kiedy jednak infekcja zadamawia się w organizmie dziecka i pojawia się katar, możemy pomóc maluchowi poprzez: robienie inhalacji, nacieranie pleców i klatki piersiowej maścią rozgrzewającą, a także nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.
Inhalacje są cennym źródłem rozpuszczania wydzieliny w nosie. Można je stosować zarówno przy katarze u niemowląt, starszych dzieci, ale także gdy przeziębienie dopada dorosłych. Do inhalacji można stosować sól fizjologiczną. W rozpuszczeniu wydzieliny pomoże także woda morska w sprayu. Maść rozgrzewająca ułatwia oddychanie, ale można ją stosować u dzieci, które skończyły 6 miesiąc życia. Katar u niemowląt przed 6 miesiącem życia należy leczyć inaczej.
3. Leki na kaszel u dzieci
Inhalacje są pomocne nie tylko na katar u niemowląt, ale złagodzą również kaszel. Ułatwią odkrztuszanie wydzieliny przy kaszlu mokrym i złagodzą podrażnione gardło przy kaszlu suchym. Na suchy kaszel pomogą także maści rozgrzewające, herbata z sokiem malinowym i ciepłe mleko z miodem. Miodu nie należy jednak podawać dzieciom, u których zdiagnozowano alergie. Jest on bowiem bardzo silnym alergenem. Na mokry kaszel pomocny będzie syrop z czosnku i syrop z cebuli. Czosnek ma działanie bakteriobójcze.
Musisz to wiedzieć
4. Na ból gardła u dzieci
Maluchy w wieku przedszkolnym mogą już stosować tabletki do ssania dla dzieci na ból gardła. Jeżeli obawiamy się, że dziecko taką tabletkę połknie, możemy wybrać lek w sprayu. Sprawdza się on także w przypadku młodszych dzieci. Na własną rękę nie należy jednak stosować żadnych leków. Ten wybór pozostawmy lekarzowi. Na ból gardła pomocne może się również okazać płukanie gardła. Można do tego celu wykorzystać płukanki ziołowe: z szałwii, rumianku lub innych. Łagodzą one ból, drapanie i pieczenie w gardle, a dodatkowo odkażają.