Jak rozpoznać alergię na truskawki u dziecka?
Uczulenie na pyszne truskawki dotyka często nie tylko dzieci, ale też dorosłych. U jednych osób powoduje swędzenie lub mrowienie w buzi, a także obrzęk języka, ust, gardła twarzy. U niektórych reakcją alergiczną jest wysypka, biegunka lub ból brzucha. Alergia na truskawki jest najczęściej odpowiedzią na występujące w nich białka.
1. Objawy alergii na truskawki
Zjedzenie truskawek może skutkować wieloma symptomami wskazującymi na alergię:
- skóra – wysypka, pokrzywka, świąd, zapalenie skóry; najczęściej u dzieci,
- w ustach i w gardle – swędzenie, mrowienie, obrzęk części twarzy,
- układ oddechowy – trudności w oddychaniu, krótki, świszczący oddech; skrajną reakcją jest tzw. wstrząs anafilaktyczny, gdzie trudnościom w oddychaniu towarzyszy spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, biegunka, wymioty, utrata przytomności; zagrożone jest wtedy życie, więc koniecznie należy wezwać karetkę,
- układ pokarmowy – wymioty, biegunka, ból brzucha,
- przekrwienie oczu, nadmierne łzawienie,
- katar alergiczny.
2. Leczenie alergii na truskawki
W przypadku zauważania alergii na jakikolwiek produkt należy dążyć do jego unikania. Zakazane są również wszystkie te potrawy, w których truskawki znajdują się w kawałkach, np. w dżemach, galaretkach czy sokach. Objawy trzeba skonsultować z lekarzem. Na szczęście, w wielu przypadkach alergia na truskawki jest przemijająca i ustępuje po uodpornieniu się układu pokarmowego. Alternatywą może być też jedzenie tzw. białych truskawek.
Mamy karmiące powinny unikać jedzenia tych słodkich owoców, gdyż poprzez mleko mogłyby uczulać niemowlaka. Rozszerzanie diety maluszka o truskawki na miejsce dopiero po 10. miesiącu życia. Niechęć do jedzenia tych owoców może być pierwszym objawem alergii na nie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl