Trwa ładowanie...

Jak wyliczyć dni płodne – charakterystyka, objawy owulacji, sposoby

Avatar placeholder
26.03.2021 14:01
Jak wyliczyć dni płodne – charakterystyka, objawy owulacji, sposoby
Jak wyliczyć dni płodne – charakterystyka, objawy owulacji, sposoby (123rf)

Jak wyliczyć dni płodne? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Wyliczanie dni płodnych nie należy do prostych obliczeń, jednak gdy nabierze się wprawy, pójdzie to całkiem sprawnie. Należy zapoznać się z metodami obliczania dni płodnych, dzięki którym kobiety będą miały pewność, że dany czas jest najlepszy na zapłodnienie.

spis treści

1. Jak wyliczyć dni płodne – charakterystyka

Temat obliczania dni płodnych należy rozpocząć od tego, kiedy i w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia. Jajeczkowanie, czyli inaczej owulacja to proces, podczas którego może dojść do zapłodnienia. Podczas owulacji pęka pęcherzyk Graffa i uwalniana jest komórka jajowa, na którą może natrafić plemnik. Jeżeli tak się stanie, dochodzi do zapłodnienia. Tylko w tym okresie cyklu miesiączkowania może dojść do zapłodnienia, w żadnym innym, nie ma takiej możliwości.

2. Jak wyliczyć dni płodne – objawy owulacji

Podczas wyliczania dni płodnych należy dokładnie obserwować swój organizm, gdyż powinien wysyłać charakterystyczne objawy. Tak istnieje coś takiego, jak objawy owulacji. Podczas jajeczkowania organizm zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, otóż temperatura ciała jest podwyższona nawet o 0,5 st., pojawia się śluz, który jest mokry, gęstszy i przezroczysty, a piersi są nieco większe, bardziej obrzmiałe i czułe na dotyk. U niektórych kobiet może wystąpić zmęczenie, senność.

3. Jak wyliczyć dni płodne – sposoby

Do wyliczania dni płodnych przydatna jest znajomość kilku metod, ponieważ gdy jedna zawiedzie, można skorzystać z innej. Do wyliczania dni płodnych można korzystać z:

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"
  • Kalendarza miesiączkowego – należy zapisywać pierwszy dzień miesiączki i ostatni dzień miesiączki. Daty należy zapisywać kilka miesięcy z rzędu, ponieważ muszą się one pokrywać, tzn. cykl miesiączkowy powinien wynosić w każdym miesiącu taką samą liczbę dni. Owulacja najczęściej występuje 14 dni przed następną miesiączką. Zaznaczamy w kalendarzu ten dzień. Największe szanse na zapłodnienie to dwa dni przed owulacją i trzy dni po niej.

  • Testu owulacyjnego – ta metoda jest skuteczna i niedroga. Test owulacyjny można zakupić w każdej aptece.

Musisz to wiedzieć

  • Mierzenia temperatury – temperaturę należy zapisywać każdego ranka tuż przed wstaniem z łóżka, najlepiej o tej samej godzinie. Czynność wykonuje się codziennie przez cały miesiąc. Trzeba mierzyć temperaturę przez kilka miesięcy, aby zaobserwować zależność. Dni, w których temperatura jest wyższa, to dni owulacji.

  • Obserwacji śluzu – owulacja występuje wówczas, gdy śluz jest gęsty, jest go dużo i jest przezroczysty. W dniach niepłodnych śluz jest inny albo w ogóle nie występuje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze