Jakie objawy cyklu miesiączkowego powinny cię zaniepokoić?
Skurcze macicy podczas krwawienia mogą być przyczyną dużego dyskomfortu. Złe samopoczucie, samo krwawienie lub inne dolegliwości najczęściej tłumaczymy tym, że tak po prostu ma być. Niektóre jednak objawy cyklu nie są charakterystyczne dla prawidłowych faz miesiączki. Które objawy powinny nas zaniepokoić? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
1. Bardzo silny ból podczas menstruacji
Ból menstruacyjny to normalny objaw podczas krwawienia miesiączkowego. Objawia się charakterystycznymi bólami podbrzusza. Jeżeli jednak ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyną bardzo silnego bólu podczas menstruacji mogą być: nieprawidłowa budowa macicy, choroby dróg rodnych, a także zaburzenia hormonalne. Przyczyną nasilonych bólów miesiączkowych może być również stosowanie spirali – jednej z form antykoncepcji.
2. Ból w okolicach dróg rodnych również po krwawieniu
Ból może pojawiać się kilka dni przed krwawieniem w okolicach dolnych części pleców. Towarzyszy kobietom również przez kilka dni w trakcie krwawienia. Jeżeli jednak trwa dłużej lub pojawia się w różnych fazach cyklu miesiączkowego, należy skonsultować się z lekarzem. Bólom tym mogą towarzyszyć: uciążliwy ból głowy, ciągłe zmęczenie, zaparcia, wzdęcia lub ból podczas oddawania moczu. Wtedy szczególnie należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
3. Skurcze macicy
Skurcze macicy pojawiają się na początku krwawienia. Samo krwawienie trwa zazwyczaj około 3–7 dni. Jeżeli skurcze trwają dłużej niż 3 dni, jest to już objaw niepokojący. Ból może promieniować do podbrzusza, miednicy, a towarzyszyć mu mogą nudności, bóle kręgosłupa i wymioty. Są to objawy zespołu bolesnego miesiączkowania. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem.
4. Dłuższa przerwa między kolejnym krwawieniem
Za dłuższą przerwę między kolejną menstruacją odpowiada zaburzenie hormonalne. Najczęściej za zaburzenia te odpowiadają hormony przysadki mózgowej – zazwyczaj niedobory progesteronu. Wydłużenie cyklu miesiączkowego to także jeden z objawów stresu. Warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli okres pojawia się rzadziej niż co 31 dni.
Musisz to wiedzieć
5. Bardzo obfite lub bardzo skąpe miesiączki
Ani bardzo obfite, ani bardzo skąpe miesiączki nie są prawidłowym objawem. Po czym poznać, że krwawienie jest zbyt obfite? Może nam o tym powiedzieć liczba zużywanych podpasek lub tamponów w ciągu dnia, ale także długość krwawienia. Jeżeli okres trwa dłużej niż tydzień, można mówić o obfitym krwawieniu. Warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badanie hormonalne oraz USG macicy. Skąpe krwawienie objawia się tym, że trwa zaledwie kilkanaście godzin. Przyczyny mogą być różnorodne. Mianowicie jest to jeden z objawów zapalenia narządów rodnych, niskiego poziomu estrogenów lub uszkodzenia śluzówki macicy. Kontakt z lekarzem w takiej sytuacji również jest wskazany. Ginekolog może zlecić badanie poziomu hormonów, USG oraz endoskopowe badanie macicy.