Jęczmień
Jęczmień to rodzaj infekcji powieki, wywołującej powstanie ropnia na brzegu powieki. Jęczmień wywołują bakterie, zazwyczaj gronkowce (a konkretnie gronkowiec złocisty). Ropień powieki może pojawić się po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie powieki. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, ale nie prowadzi zwykle do żadnych powikłań i przechodzi sama po kilku dniach. Najczęściej spotyka się jęczmień w oku u niemowląt, ale taka dolegliwość może się przytrafić każdemu.
1. Skąd się bierze jęczmień?
Jęczmień jest infekcją okolic oka. Jego przyczyną może być obniżenie odporności, niedożywienie, niedobory witamin, zbyt mało snu. Wiąże się także ze zbyt niedokładną higieną oczu. Może być wynikiem pocierania oczu nieumytymi rękami, wycierania twarzy cudzym ręcznikiem. Należy zawsze używać swojego ręcznika do twarzy i regularnie go prać.
2. Objawy jęczmienia
Jęczmień zewnętrzny to gronkowcowe zapalenie gruczołów Zeissa lub Molla, natomiast jęczmień wewnętrzny to zapalenie gruczołów Meiboma. Ta zmiana ropna okolicy oka może pojawić się na górnej lub dolnej powiece. Jej pojawienie się ma charakter nagły, chociaż na początku widoczna jest jedynie niewielka żółtawa kropka, która rośnie i staje się czerwona. Ropień może wywoływać ból i łzawienie oka, a także jego swędzenie czy pieczenie oraz dyskomfort podczas zamykania powieki. Pojawia się stan zapalny powieki i zlokalizowany wokół ropnia obrzęk. Obrzęknięta powieka może przybrać takie rozmiary, że zasłania oko. Oko, wokół którego pojawił się jęczmień, jest zwykle zaczerwienione. W niektórych przypadkach pojawia się nadwrażliwość na światło.
Jęczmień zewnętrzny może nawracać i jeśli w takim przypadku nie jest leczony, może przekształcić się w gradówkę. Gradówka wymaga leczenia, nie przejdzie sama. Wygląda podobnie jak jęczmień, ale utrzymuje się dłużej. Oznacza, że powstała blokada gruczołów łojowych znajdujących się na powiece.
3. Leczenie jęczmienia
Po jakimś czasie jęczmień pęka, dzięki czemu ropa wydostaje się na zewnątrz. Może też zaschnąć. Samodzielne nacinanie jęczmienia jest wysoce niewskazane. Jedyne, co można robić, to łagodzić objawy jęczmienia. Skuteczne są ciepłe kompresy na oko. Można nakładać specjalistyczne maści do stosowania na powieki i przemywać powiekę czystą wodą. Przemywamy oko, mając zamkniętą powiekę i robimy to delikatnie, aby zapobiec dalszym problemom. W przypadku jęczmienia wewnętrznego ulgę przyniosą także krople do przemywania oczu. Przyspieszą one również jego leczenie i oczyszczą oko. Jęczmień powinien przejść po kilku dniach. W tym czasie nie należy nakładać makijażu oczu i nosić soczewek kontaktowych.
Jedynie w przypadku nawracającego jęczmienia okulista przepisuje antybiotyki. Dopiero kiedy antybiotykoterapia nie da spodziewanego rezultatu, bierze się pod uwagę rozwiązanie chirurgiczne. Jeśli jęczmień doprowadził do powstania gradówki, stosuje się na powiekę maści sterydowe. W tym przypadku problem nie przejdzie sam, niezbędna jest wizyta u okulisty. Konieczny bywa zabieg wyłyżeczkowania gradówki w znieczuleniu miejscowym.