Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Wydzielina z oka

Avatar placeholder
07.01.2016 08:38
Wydzielina z oka
Wydzielina z oka

Wydzielina z oka u dziecka, szczególnie noworodka, może wskazywać na różne choroby oczu. Wyróżnia się wydzielinę na tle wirusowym lub bakteryjnym. Ropna towarzyszy infekcji bakteryjnej, a wodnista chorobie wirusowej. Niekiedy wydzielina z oczu może wskazywać na poważne schorzenia oczu, m.in. zapalenie spojówek, zapalenie woreczka łzowego czy rzeżączkowe zapalenie spojówek.

1. Charakterystyka wydzieliny z oka

Wydzielina może mieć różny kolor i konsystencję. Wyróżniamy wydzielinę ropną o gęstej konsystencji i zabarwieniu żołtozielonym, czasem brązowym, oraz wydzielinę śluzową, która jest przezroczysta lub biała i wodnista. Jej rodzaj może wskazywać także na infekcję bakteryjną lub wirusową. Wydzielina wodnista bowiem najczęściej pojawia się przy chorobie wirusowej (chociaż nie zawsze), natomiast wydzielina ropna charakteryzuje infekcję bakteryjną.

Wydzielina z oka może powodować zlepianie się rzęs i powiek. U dzieci zauważana jest zwłaszcza rano, gdy w trakcie snu zasycha ona na brzegach powiek lub w kącikach oczu. Często wydzielaniu się płynu towarzyszy także obrzęk oka, jego zaczerwienienie, przekrwienie, pieczenie i/lub swędzenie.

Gdy pojawi się nieznany płyn w oku oraz wystąpią inne objawy towarzyszące, należy z dzieckiem zgłosić się do lekarza pediatry. Takie objawy bowiem mogą wskazywać na różne choroby oczu.

2. Co oznacza wydzielina z oka u dziecka?

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Wydzielina z oczu lub z oka towarzyszy niektórym schorzeniom oczu, a szczególnie spojówek. Należą tutaj:

  • ostre lub przewlekłe zapalenie spojówek,
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek,
  • nieżyt wiosenny spojówek,
  • zapalenie woreczka łzowego,
  • inne.

Niekiedy powodem pojawienia się żółtej wydzieliny w kącikach oczu noworodka może być łagodny stan zapalny. Można wtedy przemyć oko solą fizjologiczną.

3. Ostre zapalenie spojówek

Przyczyną ostrej postaci zapalenia spojówek mogą być bakterie, wirusy, grzyby, a także zanieczyszczenia środowiska, jak pyły, dymy, związki chemiczne czy pyłki roślin. W tej chorobie pojawia się wydzielina wodnista lub ropna. Do innych objawów należą uczucie ciała obcego w oku, zaczerwienienie i przekrwienie oczu. Pojawia się także kłucie, swędzenie lub pieczenie oczu, a także czasami światłowstręt i nadmierne łzawienie z oczu.

Przewlekłe zapalenie spojówek

Przewlekłe zapalenie spojówek wynika najczęściej z istnienia różnych stanów zapalnych w organizmie. Innym czynnikiem wywołującym je u dzieci może być drażnienie mechaniczne oka, np. częste jego pocieranie. Objawy są bardzo podobne do postaci ostrej choroby, ewentualnie w mniejszym stopniu nasilone.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek

Rzeżączka to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Czasami dochodzi do zarażenia nią podczas porodu. Pojawia się wtedy rzeżączkowe zapalenie spojówek, które objawia się zaczerwienieniem oczu, opuchnięciem powiek, a także ropną, gęstą wydzieliną. Ujawnia się w 1-4 dniu życia noworodka. Może obejmować jedną lub obie gałki oczne. To zapalenie spojówek musi być jak najszybciej leczone, ponieważ gdy obejmie rogówkę, może dojść do utraty wzroku.

Zapalenie woreczka łzowego

Zapalenie woreczka łzowego objawia się nadmiernym łzawieniem, w wyniku utrudnionego odpływu łez do nosa. W większości przypadków wynika z zakażenia bakteryjnego. Pojawia się także ropna wydzielina wypływająca z woreczka łzowego, szczególnie przy uciskaniu jego okolic. Jeżeli stan ropny obejmuje otaczające tkanki, jest to tzw. ropowica woreczka łzowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze