Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Kanaliki łzowe

Avatar placeholder
07.10.2020 11:49
Kanaliki łzowe
Kanaliki łzowe

Kanaliki łzowe u wielu dzieci są zatkane od razu po urodzeniu. Wtedy jednak najczęściej same się udrożniają po 6-12 miesiącach. Mogą się także zatkać później, pod wpływem infekcji spojówek i dróg łzowych a także pojawienia się polipów wewnątrz jamy nosowej lub zatok. Wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza a także wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli ona nie pomoże, stosuje się zabieg udrożniania kanalików łzowych.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zatykania się kanalików łzowych

Kanaliki łzowe mogą być niedrożne od urodzenia i jest to wada wrodzona zwykle zanikająca między 6 miesiącem życia dziecka a 12. Przyczyną zatkania kanalików łzowych może być także ich stan zapalny wywołany infekcją bakteryjną spojówek lub dróg łzowych. Zatkane kanaliki łzowe mogą się także pojawić ze względu na polipy wewnątrz jamy nosowej lub zatok.

Głównym objawem zatkania kanalików łzowych jest łzawienie oczu lub jednego oka dziecka. Łzawienie ma miejsce ciągle, nie tylko na zewnątrz, gdzie oczy podrażnia wiatr, zanieczyszczenie i pyłki, ale także w zamkniętych pomieszczeniach. W bardziej zaawansowanych przypadkach może dojść do gromadzenia się w wewnętrznym kąciku oka ropy. Wypływa ona pod wpływem ucisku. Do tego dochodzi obrzęk powieki, zaczerwienienie oka. Dziecko odczuwa dyskomfort, a nawet ból, jest płaczliwe i rozdrażnione. Wizyty u lekarza nie można odkładać, szczególnie, jeśli dziecko dostało gorączki lub ma zaburzenia widzenia.

Jeśli nie rozpocznie się leczenia na czas, dziecko może cierpieć na różne powikłania. Są to na przykład stany zapalne oczu, stany zapalne wewnątrz jamy nosowej, ropnie, bliznowate zwężenia dróg łzowych, które już trzeba leczyć inwazyjnie. Brak leczenia w takim przypadku może także skutkować obniżeniem ostrości wzroku.

2. Leczenie kanalików łzowych

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Początkowo można próbować obyć się bez wizyty u lekarza, jeśli zatkane kanaliki łzowe są wrodzone. Powinny otworzyć się same po około 6-12 miesiącach życia dziecka. Aby wspomóc otwieranie przewodów łzowych, można stosować masaż woreczka łzowego. Uciska się wtedy wewnętrzne kąciki oczu dziecka w stronę nosa przy pomocy własnego palca, a dokładniej mówiąc – opuszki palca.

Jeśli jednak kanaliki łzowe się nie udrażniają, a objawy nasilają, wizyta u lekarza jest niezbędna. Konsultacja z lekarzem jest także zalecana, jeśli objawy zatkania kanalików łzowych pojawią się już po urodzeniu dziecka. Na początek lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyki dopasowane do wieku i stanu zdrowia dziecka. Będą one prawdopodobnie stosowane w formie kropelek do nosa lub oczu. Możliwe jest także leczenie doustne oraz za pomocą zastrzyków.

Jeśli powyższe metody leczenia zatkanych kanalików łzowych zawiodą, konieczne jest leczenie inwazyjne za pomocą sondy, udrożniającej kanalik łzowy. Malutkie dzieci mogą być na krótko usypiane do tego zabiegu, jeśli są ruchliwe. Można go jednak wykonać w znieczuleniu miejscowym. To krótki zabieg, po którym nie trzeba zostawiać dziecka w szpitalu. Inwazyjne metody są konieczne, jeśli brak drożności wynika z pojawienia się ropnia lub jeśli problemy mają charakter nawracający.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze