Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zapalenie spojówek u niemowląt

Avatar placeholder
07.10.2020 11:50
Zapalenie spojówek u niemowląt
Zapalenie spojówek u niemowląt

Zapalenie spojówek u niemowląt jest dość częstą przypadłością. Może być wywołane przez infekcje (wirusowe lub bakteryjne), przez alergię (pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego), przez czynniki mechaniczne (ziarna piasku, które dostają się do oczu podczas spaceru, zabawy w piaskownicy czy kiedy maluszek włoży brudne paluszki do oka), a także przez czynniki chemiczne (dym tytoniowy, drażniące opary, zatarcie oczu środkami chemicznymi, np. płynem do kąpieli). U niemowlaków zapalenie spojówek związane jest również z zaburzonym mechanizmem wydzielania łez. Bez prawidłowego nawilżania gałki ocznej nawet mikroskopijny pyłek kurzu czy ostre słońce mogą powodować reakcję zapalną. Zapalenie spojówek to stan zapalny rozwijający się w błonie śluzowej pokrywającej zewnętrzną część oczu.

spis treści

1. Objawy zapalenia spojówek u niemowląt

Objawy zapalenia spojówek u niemowląt zależą od przyczyny choroby. Infekcyjnemu zapaleniu spojówek najczęściej towarzyszy obecność zasychającej w szparach oczu wydzieliny. Wydzielina z oka może mieć barwę jasną, przejrzystą, żółtawą albo nawet zieloną. Ropna wydzielina z oczu świadczy z reguły o zapaleniu bakteryjnym. Dziecko może mieć trudności z otwarciem powiek, zwłaszcza po spaniu, ponieważ zaschnięta wydzielina skleja rzęski. W zakażeniu wirusowym wydzielina pozostaje przejrzysta przez cały czas trwania choroby, towarzyszą jej objawy grypy lub przeziębienia.

Przy alergicznym zapaleniu spojówek oraz w zapaleniu spowodowanym czynnikami zewnętrznymi występuje najczęściej zaczerwienienie, przekrwienie gałek ocznych. Niemowlę może trzeć oczka piąstkami z powodu świądu albo z powodu dokuczliwego drażnienia śluzówki oczu przez pyłki, drobinki piasku czy kurzu. Czasami pojawia się lekki światłowstręt i preferowanie przez maluszka zaciemnionych i chłodnych miejsc. Inne objawy zapalenia spojówek u dzieci, to: łzawienie, mrużenie powiek, obrzęk powiek, zaczerwienienie brzegów powiek, nieżyt nosa, napady kichania, czasami stan podgorączkowy. Zapalenie spojówek u niemowląt bywa zwiastunem chorób, takich jak odra, ospa i różyczka.

2. Leczenie zapalenia spojówek u niemowląt

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Leczenie zapalenia spojówek u niemowląt uzależnione jest od czynnika wywołującego chorobę. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek stosuje się antybiotyki działające miejscowo, w postaci kropli do oczu lub w postaci maści. Przy zapaleniu wirusowym stosowane są leki przeciwwirusowe (maść acyklowir lub odpowiedniki). Jeśli zapalenie spojówek u niemowlaka wywołane jest alergią, stosuje się leki przeciwalergiczne. W przypadku podrażnień chemicznych i mechanicznych oczu stosowane są leki łagodzące stan zapalny i regenerujące spojówkę. We wszystkich przypadkach zapalenia spojówek można stosować leki przeciwzapalne – niesteroidowe albo sterydowe. Leki sterydowe są wdrażane w sytuacji ostrych i ciężkich zapaleń oczu i ich stosowanie oraz dawkowanie wymaga zawsze konsultacji z lekarzem.

W doraźnej pomocy maluszkowi pomaga przemywanie oczek wacikiem nasączonym naparem z rumianku albo z ziela świetlika – w kierunku od zewnętrznego kącika oka do szpary koło nosa. Bardzo pomocne jest również wkraplanie do worka spojówkowego soli fizjologicznej albo sztucznych łez – do kupienia w aptece. By zakropić oko, odsuń dolną powiekę i wpuść krople, nie dotykając gałki ocznej. Niektórzy lekarze nie polecają ziołowych naparów do przemywania oczu, ponieważ mogą one zawierać garbniki drażniące śluzówkę oka. Jeśli po dwóch dniach domowego leczenia stan oczu się nie poprawia, a dziecko staje się rozdrażnione albo apatyczne, należy udać się do lekarza. Maluszkowi zapewne przepisane zostaną odpowiednie krople do oczu.

Przy zapaleniu spojówek należy dbać o oczy dziecka i nie wystawiać je na silne działanie światła czy wiatru. W przypadku nadwrażliwości na światło, zaciemnij pokój dziecka. Powietrze w pokoju maluszka powinno mieć odpowiednią wilgotność, ponieważ zbyt suche przyczynia się do przekrwienia oczu i utrudnia oczyszczanie śluzówki. Nie dopuszczaj również do tego, by maluszek tarł oczka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze