Trwa ładowanie...

Jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Od maja 2017 roku czekają cię zmiany w kodeksie pracy

 Anna Krzpiet
28.04.2017 09:26
Zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych i matek karmiących od 1 maja 2017 roku
Zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych i matek karmiących od 1 maja 2017 roku (123rf)

Kobiety będące w ciąży i karmiące piersią, które są zatrudnione na umowę o pracę mogą w maju 2017 roku oczekiwać ważnych zmian w kodeksie pracy. Wiadomo, że w tym czasie kobiety są chronione przed zwolnieniem, a także wykonywaniem obciążających prac w niesprzyjających warunkach. Zmiany będą jednak dotyczyć również czasu pracy. Jak będzie wyglądać praca przyszłych i świeżo upieczonych mam od 1 maja 2017 roku?

1. Prawo dla kobiet w ciąży i matek karmiących

Polskie prawo chroni kobietę od momentu przedstawienia pracodawcy zaświadczenia od lekarza, które potwierdza ciążę. Oprócz tego, że nie można wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie ciężarnej, prawo to daje również możliwość:

  • przerwy w pracy na czas badań lekarskich,
  • odmowy wyjazdów na delegacje,
  • zakaz obowiązku pracy w czasie godzin nadliczbowych,
  • zmiany czasu pracy, jeśli kobieta przed zajściem w ciążę pracowała na noce zmiany.

Zmiany, które zostaną wprowadzone od 1 maja 2017 roku szczególnie obejmują czas pracy kobiet w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów, uważa, że takie zagrożenie niesie za sobą praca przy komputerze.

Zobacz film: "Kiedy powiedzieć o ciąży w pracy?"

Zobacz także:

Do 30 kwietnia 2017 obowiązywały przepisy z 1996 r., które mówiły, że kobiety w ciąży przy komputerze nie mogą pracować dłużej niż 4 godziny na dobę (art. 179 Kodeksu Pracy). Na kolejne 4 godziny pracodawca musiał zapewnić inny rodzaj wykonywanej pracy.

Często było to dość problematyczne, a kobiety wielokrotnie skarżyły się na dyskryminację, biorąc pod uwagę wymierzane im zadania. Co ważne, ilość czasu pracy nie może negatywnie wpływać na dochody pracownicy. Nowe prawo ma to zmienić, kobiety w ciąży i karmiące mamy mają nie czuć się wykluczone w miejscu pracy.

2. Zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych i matek karmiących od 1 maja 2017 roku

Nowe rozporządzenie zmienia czas pracy kobiet, które wykonują swoje zadania przed komputerem w następujących sposób:

"Prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi – w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy."

Zmiana ta została skonsultowana z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy (PIB), a także Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi. Specjaliści uważają, że korzystniejsza dla zdrowia przyszłych mam będzie praca z większymi przerwami niż redukcja czasu pracy. Dzięki temu ma zmniejszyć się również obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego przy pracy siedzącej.

Zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych i matek karmiących od 1 maja 2017 roku
Zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych i matek karmiących od 1 maja 2017 roku (123rf)

Rozporządzenie wprowadza również regulacje dotyczącą kobiet wykonujących pracę w pozycji stojącej:

"Prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa"

W rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, pojawia się również dużo więcej wykazów związanych, np. z wysiłkiem fizycznym i ręcznym transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała, pracami w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, narażeniu na hałas lub drgania, podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu.

Dla Rady Ministrów pracami grożącymi ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi są:

1) prace w wykopach oraz w zbiornikach i kanałach;

2) prace pod ziemią w kopalniach;

3) prace w wymuszonym rytmie pracy (na przykład przy taśmie);

4) inne prace stwarzające ryzyko ciężkiego urazu fizycznego lub psychicznego, w tym gaszenie pożarów, udział w akcjach ratownictwa chemicznego, usuwanie skutków awarii, prace z materiałami wybuchowymi, prace przy uboju zwierząt hodowlanych oraz obsłudze rozpłodników.

Zobacz także:

Całe rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią można przeczytać na stornie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze