Trwa ładowanie...

Kiedy pojawia się kolka wątrobowa?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 08.06.2021 12:45
Kiedy pojawia się kolka wątrobowa?
Kiedy pojawia się kolka wątrobowa?

Kolka wątrobowa ma często związek z kamicą żółciową. Najczęściej diagnozuje się ją u osób otyłych i u kobiet po 40. roku życia. Ból towarzyszący kolce wątrobowej jest silny, zlokalizowany po prawej stronie pod żebrami. Napad kolki wątrobowej wiąże się z przeciążeniem pęcherzyka żółciowego, popularnie nazywanego woreczkiem żółciowym. Jest to swoisty magazyn przechowujący żółć niezbędną do trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Gdy spożywamy posiłek, woreczek się kurczy i wypycha żółć do dwunastnicy. Ów wypływ może być czasem zaburzony poprzez zalegające w pęcherzyku złogi.

spis treści

1. Przyczyny powstawania kolki wątrobowej

Kolka wątrobowa pojawia się częściej u osób, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce. Zwiększają one bowiem wydzielanie cholecystokininy, hormonu prowokującego skurcze woreczka żółciowego. Spożywanie ich w dużych ilościach powoduje nadwagę, co z kolei sprzyja krystalizowaniu się cholesterolu, który trafia do żółci. Stąd już prosta droga do powstania złogów.

To przypadłość osób, które spożywają zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych
To przypadłość osób, które spożywają zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych (123RF)

2. Objawy kolki wątrobowej

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Najbardziej charakterystycznym symptomem kolki nerkowej jest silny i ciągły ból, który pojawia się po prawej stronie pod żebrami i może promieniować do prawej łopatki i ramienia. Może on trwać od kilku do kilkunastu godzin, towarzyszyć mu mogą wymioty żółcią. Ból zmniejsza się, gdy złóg przejdzie przez drogi żółciowe.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

3. Kolka wątrobowa: sposoby łagodzenia bólu

Jak w przypadku innych ataków bólowych związanych z kolkami, tak i w tym ulgę przyniesie przyłożenie ciepłego termoforu lub średnio rozgrzanej poduszki elektrycznej w okolice bolącego brzucha. By złagodzić ból, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową oraz środek rozkurczowy. Pozytywne efekty może przynieść również odpowiednia dieta. Warto na czas ataku zrezygnować z posiłków stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje. Spożywać można kleiki, niewielkie ilości masła oraz gotowane warzywa.

Musisz to wiedzieć

By ograniczyć ryzyko powstawania kamieni żółciowych, warto spożywać produkty bogate w białko, tj. chude mleko, sery twarogowe, chude gatunki ryb i mięs (indyk, królik, cielęcina). Niewskazane jest spożywanie tłuszczów zwierzęcych i alkoholu. Pomóc mogą również środki wspomagające pracę wątroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze