Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z kolką wątrobową?

Kolka wątrobowa objawia się bólem brzucha lokalizowanym pod żebrami, a promieniującym nawet w okolice ramienia i łopatki. Ból ten jest najczęściej efektem niewłaściwego odżywiania bądź kamicy żółciowej.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Symptomy kolki wątrobowej

Kolka wątrobowa objawia się przenikliwymi bólami o charakterze napadowym, które następują w wyniku kurczenia pęcherzyka żółciowego. Jeśli mamy do czynienia z atakiem kolki wątrobowej, ból brzucha umiejscowiony jest zwykle pod żebrami, po prawej stronie.

Kolka wątrobowa to napadowy ból brzucha
Kolka wątrobowa to napadowy ból brzucha (123RF)

Objawy kolki wątrobowej obejmują:

  • ból, który pojawia się nagle, jest przenikliwy i często nie ustępuje nawet przez wiele godzin;

  • bólowi może towarzyszyć wydalenie żółci;

  • zauważalny jest objaw Chełmońskiego – w przypadku dodatniego ból rozprzestrzenia się na łuk żebrowy w chwili oklepywania tego miejsca;

  • zdarza się, że kolka wątrobowa jest efektem kamicy nerkowej (wtedy bólowi towarzyszą wymioty żółcią).

Według statystyk kolka wątrobowa dotyczy ok. 15 proc. populacji, w większej mierze kobiet. Czynnikami sprzyjającymi jej wystąpieniu jest niezdrowy sposób odżywiania (bogactwo smażonych potraw, tłuszczów, ograniczenie składników mineralnych), spożywanie dużych ilości alkoholu, otyłość.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

2. Sposoby na kolkę

Jeśli kolka wątrobowa jest efektem kamicy nerkowej, konieczne jest postępowanie lekarskie. Gdy za kolkę odpowiada jednak niewłaściwa dieta, niezbędna jest jej zmiana. Duża ilość tłuszczów wymaga zastąpienia produktami białkowymi (chude, białe mięso, ryby, produkty mleczne – szczególnie odtłuszczone). Od teraz powinny być one podawane przy wszelkich posiłkach. Zamiast smażenia – gotowanie lub pieczenie. Alkohol może być spożywany w niewielkich ilościach, a najlepiej wcale!

Musisz to wiedzieć

W przypadku napadu kolki wątrobowej pomocne jest:

  • stosowanie ciepłych okładów na bolące miejsce;

  • przyrządzenie herbatek ziołowych;

  • podanie leków rozkurczowych, przeciwbólowych;

  • zminimalizowanie owoców i pokarmów w formie stałej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.