Trwa ładowanie...

Co może oznaczać kłujący ból brzucha?

Przyczynę kłującego bólu brzucha można określić na podstawie obserwacji objawów współtowarzyszących. Ból w dolnej części brzucha powodują schorzenia dróg moczowo-płciowych, z kolei kłujący ból w nadbrzuszu może być objawem chorób trzustki, żołądka lub wątroby.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Kłujący ból brzucha

Kłujący ból może pojawić się w różnych partiach brzucha – jego prawej lub lewej stronie, w podbrzuszu lub nadbrzuszu. Nie ma jednej przyczyny tej dolegliwości. Powód kłującego bólu brzucha można zdiagnozować na podstawie objawów współtowarzyszących, m.in. gorączki i wymiotów.

Kłujący ból brzucha może występować po prawej i po lewej stronie brzucha
Kłujący ból brzucha może występować po prawej i po lewej stronie brzucha (123RF)

2. Kłujący ból w nadbrzuszu

W górnej części brzucha znajdują się takie narządy wewnętrzne jak: trzustka, żołądek, dwunastnica i wątroba. To one powodują ból w tej partii brzucha. Ból, który pojawia się w lewym górnym kwadracie brzucha, sygnalizuje chorobę śledziony, na przykład jej pęknięcie, a także zapalenie żołądka (wówczas dolegliwości bólowe pojawiają się nocą i po posiłku).

Kłujący ból nadbrzusza i okolicy klatki piersiowej może być oznaką przepukliny rozworu przełykowego przepony, która objawia się również zgagą, wymiotami i problemami z przełykaniem. Kiedy ból promieniuje do żuchwy i rąk, sygnalizuje niedokrwienie mięśnia sercowego, zaś jeżeli pojawia się nagle i z czasem przybiera na sile, sugeruje ostre zapalenie trzustki. Inne objawy tego schorzenia to gorączka, nudności i wymioty, a także biegunka.

Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować
Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować [4 zdjęcia]

Ból zaczyna się z prawej strony, a z czasem zaczyna promieniować nawet na plecy? To może być zapalenie

zobacz galerię

3. Kłujący ból w dole brzucha

Kłujący ból w prawym dolnym kwadracie brzucha jest oznaką zapalenia uchyłków i zapalenia wyrostka robaczkowego. W przypadku zapalenia uchyłków ból promieniuje ku pachwinie i plecom. Towarzyszy mu gorączka. Można wyczuć bolesny guz w lewej dolnej części brzucha. Chory cierpi z powodu zaburzeń rytmu wypróżnień. Dla zapalenia wyrostka robaczkowego typowy jest ból, który nasila się w czasie ruchu, a łagodnieje po przyjęciu pozycji leżącej bocznej (na lewym boku) z podkurczonymi nogami. Objawy tej choroby to gorączka, nudności i wymioty.

Ból w lewej dolnej części brzucha, to znak, że doszło do uwięzienia przepukliny. W miejscu źródła bólu znajduje się wyczuwalny guzek, a skóra jest ciepła i zaczerwieniona.

4. Kłujący ból w podbrzuszu

Przyczyną bólu w dolnej części brzucha są schorzenia układu moczowo-płciowego. Kłujący ból w dolnej części brzucha u kobiet wskazuje na schorzenia ginekologiczne, takie jak pękniętą ciążę pozamaciczną, skręt jajnika i endometriozę. Może być to również ból owulacyjny, który występuje na 2 tygodnie przed miesiączką (może promieniować ku plecom i miednicy). Jeżeli dojdzie do pękniętej ciąży pozamacicznej, występuje ostry ból brzucha, który obejmuje też bark i przeponę. Kobiety ze skrętem jajnika skarżą się na nagły kłujący ból brzucha nad jajnikiem, a z bolesnym miesiączkowaniem (endometriozą) wiążą się problemy z zajściem w ciążę i dolegliwości bólowe w czasie stosunków płciowych.

Musisz to wiedzieć

W przypadku mężczyzn kłujący ból brzucha oznacza skręt jądra, któremu towarzyszy obrzęk zawartości moszny. Chory cierpi z powodu gorączki, nudności i wymiotów. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ból w okolicy podbrzusza może sugerować zapalenie pęcherza (zwłaszcza jeżeli zaobserwujemy dodatkowe objawy: częstomocz i ból w trakcie mikcji).

5. Kłujący ból pod żebrami

Jeżeli borykamy się z kłującym bólem brzucha po prawej stronie, pod żebrami, powinniśmy zwrócić uwagę na objawy, które mu współtowarzyszą, ponieważ może być on symptomem ropnia wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego i kolki żółciowej. Objawy ropnia wątroby nie są specyficzne: chory traci na wadze, ma nudności i gorączkę. W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego dolegliwości bólowe nasilają się, gdy nabieramy powietrza do płuc. W miejscu źródła bólu można wyczuć guz. Ból brzucha w kolce żółciowej pojawia się po tłustym posiłku. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do pleców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.