Trwa ładowanie...

Czym jest kolka nerkowa i jak sobie z nią radzić?

 Agnieszka Gotówka
15.05.2019 14:38
Czym jest kolka nerkowa i jak sobie z nią radzić?
Czym jest kolka nerkowa i jak sobie z nią radzić? (123rf)

Kolka nerkowa jest jednym z objawów kamicy nerkowej. Związana jest z silnym bólem, z którym nie mogą sobie najczęściej poradzić tradycyjne środki przeciwbólowe.

Gdy następuje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, mówimy o pojawieniu się kolki nerkowej. Jest on związany z zalęgającym w pęcherzu moczem, który nie może się z niego wydostać, bo kamień moczowy zatyka moczowód.

Objawem kolki nerkowej (jak również kolki jelitowej) jest nagły, silny ból. W przypadku kolki nerkowej ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej, skąd może promieniować w kierunku pęcherza i zewnętrznej części uda. Bólowi towarzyszy parcie na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu. Chory może skarżyć się na wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, a gdy dojdzie do zakażenia i stanu zapalnego w drogach moczowych – pojawia się wzrost ciśnienia tętniczego oraz gorączka.

spis treści

1. Kolka nerkowa – diagnoza i leczenie

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Objawy kolki nerkowej są dość charakterystyczne, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy najczęściej nie jest trudne. Dodatkowe badania, jakie może zlecić lekarz, to: zdjęcie rentgenowskie układu moczowego oraz badanie ogólne moczu. Leczenie kolki nerkowej ma na celu zapobieganie powiększeniu się istniejących już kamieni. Dolegliwości bólowe mogą ustąpić samoistnie, ale atak kolki nerkowej może się powtórzyć. Operacja jest konieczna, gdy złóg nie może samoistnie opuścić moczowodów, a dodatkowo w organizmie chorego rozwija się zakażenie.

Objawy kolki u niemowląt są jednoznaczne
Objawy kolki u niemowląt są jednoznaczne (123RF)

By zapobiec atakowi kolki nerkowej, należy wyeliminować z codziennej diety sól, szczawiany i fosforany. Należy też bardzo dużo pić – co najmniej 2 litry dziennie, najlepiej wody mineralnej.

Domowe sposoby na kolkę
Domowe sposoby na kolkę [7 zdjęć]

Dieta matki jest bardzo ważna w przypadku karmienia piersią. Jeśli jesteś mamą karmiącą, unikaj jedzenia

zobacz galerię

2. Atak kolki nerkowej – jak pozbyć się bólu?

Atak kolki nerkowej pojawia się nagle i może w znaczący sposób utrudnić życie chorego. W chwili największego bólu należy sięgnąć po środki przeciwbólowe i tabletki o działaniu rozkurczowym. Pomoże również przyłożenie w okolicy nerki termoforu lub delikatnie rozgrzanej poduszki elektrycznej. Przemieszczaniu się kamienia moczowodem w dół do pęcherza sprzyja chodzenie.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze