Trwa ładowanie...

Ugryzienie kleszcza - jak usunąć kleszcza, odkleszczowe zapalenie mózgu

Avatar placeholder
Kamila Krocz 27.03.2021 11:31
Ugryzienie kleszcza - jak usunąć kleszcza, odkleszczowe zapalenie mózgu
Ugryzienie kleszcza - jak usunąć kleszcza, odkleszczowe zapalenie mózgu

Kleszcz należy do malutkich stawonogów, które odżywiają się krwią – roztoczy. Przyczepia się zwykle do skóry żywiciela bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze są nosicielami różnych chorób odkleszczowych. Najczęściej mówi się o odkleszczowym zapaleniu mózgu oraz boreliozie. Co zrobić, kiedy znajdziemy kleszcza u dziecka? Jak usunąć kleszcza ze skóry? Jak chronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy istnieje szczepionka przeciwko chorobom odkleszczowym?

spis treści

1. Ugryzienie kleszcza - jak usunąć kleszcza?

Kiedy dojdzie do ugryzienia kleszcza, nie wolno wpadać w panikę. Wychodząc z dzieckiem na spacer do lasu, trzeba pamiętać, by nałożyć maluchowi nakrycie głowy oraz odzież ściśle przylegającą do ciała, najlepiej z długim rękawem, z długimi nogawkami oraz pełne buty. Najlepiej poruszać się środkiem wyznaczonych ścieżek i omijać wysokie krzewy oraz trawy.

Dodatkowo, odzież można spryskać środkiem przeciw kleszczom, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć ciało dziecka, zwłaszcza sprawdzić fałdy skórne, pachwiny, pępek, za małżowinami usznymi, we włosach itp. Im wcześniej dokonamy przeglądu ciała, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Jak pozbyć się kleszcza? Co robić po ugryzieniu?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Najlepiej użyć w tym celu pęsety. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry w taki sposób, by go nie rozgnieść, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć w kierunku przeciwnym do wkłucia, czyli wyciągając, lekko przekręcić szczypczyki w lewo.

Należy uważać, by w skórze dziecka nie pozostała część gębowa kleszcza. Oprócz pęsety można użyć specjalnych narzędzi do wyjmowania kleszczy, które można nabyć w aptece albo zassać kleszcza za pomocą strzykawki. Kiedy pasożyt wpije się głęboko w skórę i zacznie żerować, czasami nie udaje się usunąć go w całości. Wówczas istnieje ryzyko, że przez aparat gębowy kleszcza może dojść do infekcji.

Kiedy widzimy, że kleszcz zagnieździł się głęboko albo nie potrafimy sami wyjąć go ze skóry, lepiej zgłosić się do lekarza. Wbrew potocznym zaleceniom kleszcza nie wolno przypalać, wykręcać ani smarować żadnymi substancjami, np. benzyną albo tłuszczem. Powyższe metody pozbycia się kleszcza uprawdopodobniają zakażenie się chorobami przenoszonymi przez te roztocza w związku ze zwracaniem treści pokarmowej przez kleszcze w miejsce wkłucia. Po wyjęciu kleszcza rankę trzeba odkazić, np. wodą utlenioną albo spirytusem salicylowym.

2. Ugryzienie kleszcza a choroby

Przez następne kilka dni od ugryzienia kleszcza miejsce ukąszenia należy obserwować, czy nie wystąpił obrzęk albo rumień. Kiedy pojawią się u maluszka objawy grypopodobne, niezwłocznie udaj się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie podanie maluchowi antybiotyku, by zapobiec rozwojowi boreliozy albo odkleszczowego zapalenia mózgu. Leczenie trwa czasami nawet 4 tygodnie. Kiedy lubisz ze swoim maluszkiem hasać po leśnych drogach, rozważ opcję zaszczepiania malucha przeciw chorobom odkleszczowym.

Odkleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważna infekcja ośrodkowego układu nerwowego. Na początku objawy przypominają grypę – wysoka temperatura i ogólne rozbicie. Potem dochodzą bóle głowy, nudności i szereg objawów neurologicznych. Kleszczy z roku na rok przybywa, zatem kiedy planujesz wakacje z dzieckiem na Mazurach albo w Bieszczadach, pomyśl, czy nie warto zaszczepić malucha i samego siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze