Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Borelioza

Avatar placeholder
26.04.2019 14:54
Borelioza
Borelioza (123rf)

Lato to czas, w którym insekty ze zdwojoną siła atakują nas i nasze dzieci. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze. Jedną z chorób wywoływanych przez te robale jest borelioza. Chorobę wywołuje bakteria Borrelia burgdorfreni.

spis treści

1. Objawy boreliozy

U części chorych objawy mogą nie wystąpić, u innych częstym objawem jest tak zwany rumień wędrujący, czyli charakterystyczna wysypka w postaci czerwonych punktów centralnych na jasnym tle, otoczonych czerwoną obwódką; często występują objawy grypopodobne (gorączka, osłabienie, bóle głowy, pobolewania mięśni i stawów).

W późniejszym czasie u dziecka może rozwinąć się zapalenie jednego stawu, zwykle kolanowego. Inne objawy to: wysypka, bóle głowy, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, uczucie sztywności stawów i szyi, ból gardła, nadwrażliwość oczu na światło, porażenie nerwu twarzowego, mrowienie i drętwienie rąk i stóp, niemiarowość serca i niewielka gorączka. Późne objawy to zaburzenia neurologiczne, zapalenie stawów, osłabienie pamięci i koncentracji.

Bakterie są przenoszone przez kleszcze, które pobierają bakterię od zakażonych zwierząt, np. myszy a następnie przekazują do krwioobiegu człowieka wczepiając się w skórę.

2. Okres wylęgania boreliozy

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Do zakażenia dochodzi w ciągu 24-72 godzin od kontaktu kleszcza z ludzką skórą. Objawy ujawniają się zwykle po około 7 dniach od zakażenia, czasem po miesiącu lub wcale. Czas trwania objawów: w przypadkach nieleczonych objawy wczesnej fazy ustępują, by zwykle powrócić po kilku tygodniach, wczesne leczenie sprawia, że większość dzieci dochodzi do zdrowia szybko i bez nawrotów.

W każdym wypadku, jeśli pojawiają się wyżej wymienione objawy skontaktuj się z lekarzem. Rozpoznanie odbywa się na podstawie objawów i okoliczności zachorowania, rumienia wędrującego oraz badania serologicznego krwi.

Leczenie boreliozy we wczesnej fazie polega na podawaniu antybiotykówdoustnych przez okres 3-4 tygodni, w fazie późniejszej można zastosować przedłużone leczenie antybiotykami podawanymi doustnie lub dożylnie.

3. Zapobieganie boreliozie

Wystrzeganie się terenów cienistych, wilgotnych, trawiastych, pełnych krzewów i rozłożystych niskich drzew, a gdy musimy udać się w takie miejsce należy pamiętać, by założyć dziecku kryte buty, długie spodnie, bluzeczkę z długim rękawem. Zawsze po spacerze dokonaj oględzin dziecka i siebie, by wykluczyć wniesienie kleszcza na ubraniu.

Zakażenie boreliozą nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze