Trwa ładowanie...

Kobiety i lekarze ostrzegają przed implantami piersi. Mogą powodować dolegliwości

Avatar placeholder
18.03.2022 22:57
Zanieczyszczone i zniekształcone implanty piersi po usunięciu z ciał pacjentek
Zanieczyszczone i zniekształcone implanty piersi po usunięciu z ciał pacjentek (Global News)

Implanty piersi są coraz bardziej popularne. Wiele kobiet po mastektomii korzysta z nich w celu rekonstrukcji, a inne decydują się na nie, ponieważ chcą po prostu lepiej poczuć się we własnej skórze. Lekarze i pacjentki ostrzegają jednak przed szeregiem chorób, które mogą być powodowane przez implanty.

spis treści

1. Implanty piersi mogą powodować problemy ze zdrowiem

Judith Coates straciła pierś z powodu raka. Była bardzo szczęśliwa, gdy dowiedziała się, że można ją zrekonstruować za pomocą implantu z silikonu. Czuła się świetnie w swoim ciele z nową piersią.

Jednak po pół roku doszło do niepokojących powikłań. W piersi czuła kłucie i skurcze. W ręce po stronie implantu zaczęła mieć problemy z czuciem i niedowład. Do tego doszło zapalenie ścięgien, a nawet zaburzenia widzenia i trudności z połykaniem.

Zobacz film: "Musiała usunąć sztuczne piersi"
Implanty zniekształcone, obrośnięte, zanieczyszczone - kolekcja implantologa J. J. B. Pierre'a Blaisa
Implanty zniekształcone, obrośnięte, zanieczyszczone - kolekcja implantologa J. J. B. Pierre'a Blaisa (Global News)

W internecie Judith Coates znalazła grupę wsparcia dla kobiet z implantami. Część z nich skarżyła się na identyczne objawy.

U Judith Coates niezbędne było usunięcie implantu po niespełna trzech latach od jego wszczepienia. Jak przyznaje, od razu poczuła się lepiej. Niepokojące objawy zniknęły. Znów może głęboko oddychać.

Implanty mogą ulegać zanieczyszczeniom i interakcji z tkanką wewnątrz ciała
Implanty mogą ulegać zanieczyszczeniom i interakcji z tkanką wewnątrz ciała (Global News)

Rose Finlay po wszczepieniu implantów trafiła do szpitala. Jej nerki nie pracowały, nie mogła jeść, miała przewlekłą biegunkę, która prowadziła do wyniszczenia organizmu. Po usunięciu implantów dolegliwości w 90 proc. zniknęły.

2. Implanty piersi - świadomość zagrożenia

Kobiety, które cierpią na podobne symptomy, zebrały już tysiące podpisów. Kierują do rządowych agencji zdrowia petycje o zbadanie związków między implantami a chorobami autoimmunologicznymi oraz niektórymi chłoniakami.

Zauważono, że regularnie powtarzają się raporty o doświadczaniu takich samych objawów przez dziesiątki kobiet na całym świecie. J. J. B. Pierre Blais, specjalista implantologii, wykazuje szereg niebezpieczeństw związanych z implantami.

Dotyczy to zarówno silikonowych, jak i wykonanych z soli fizjologicznej implantów piersi. U niektórych pacjentek tkanka wokół implantu tworzy "kapsułę" z tkanki bliznowatej, mogą pojawiać się zwapnienia, zwyrodnienia, zanieczyszczenie materiału, z którego wykonano implant. Pierś może ulegać zniekształceniu lub mieć nietypowe zmiany wyczuwalne w dotyku.

Implant pokryty "skorupą" z tkanki
Implant pokryty "skorupą" z tkanki (Global News)

W Kanadzie i USA lekarze pracują nad zmianami w przepisach. Chcą zwrócić uwagę na ryzyko, jakim jest wszczepianie implantów po amputacji piersi z powodu nowotworu.

Health Canada wymógł na producencie implantów, firmie Allergan, wycofanie z rynku implantów teksturowanych Biocell. Zauważono związek rozwoju komórek nowotworowych z sąsiedztwem implantów. Uważa się, że to reakcja komórek na obecność implantów.

W USA Agencja ds. Żywności i Leków nie zakazała stosowania implantów, ale ostrzega przed objawami, takimi jak zmęczenie, bóle stawów i upośledzenie funkcji poznawaczych. Te symptomy funkcjonują pod nazwą "choroba/zespół implantów piersi", choć nie jest to oficjalnie uznana jednostka chorobowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze