Trwa ładowanie...

Kontrolujesz wagę dziecka? Oto błędy jakie popełniasz

Kontrolujesz wagę dziecka? Oto błędy jakie popełniasz
Kontrolujesz wagę dziecka? Oto błędy jakie popełniasz (​123RF)

Nadwaga, otyłość, ale także zaburzenia odżywiania jak anoreksja i bulimia, dotykają coraz młodszych. Nie tylko styl życia ma wpływ na taki stan rzeczy, ale przede wszystkim psychika młodego człowieka. W dużej mierze poczucie własnej wartości, pewność czy akceptacja siebie, jest efektem wychowania. Tutaj decydujący może być każdy ruch. Niestety wielu rodziców nie jest świadomych jak niewinna na pozór uwaga, może ugodzić we wrażliwe dziecko. Czego warto unikać?

1. Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie ze sobą?

Dzieci, które źle czują się w swoich ciałach i rozpoczynają za młodu dietę, są trzy razy częściej narażone na nadwagę, objadanie się i inne zaburzenia związane z odżywianiem, niż ich rówieśnicy. Dzieci przez dłuższy czas nie zastanawiają się jakie są – to dorośli uczą ich postrzegania siebie i to my odpowiadamy za to, że dziecko w końcu określi się jako grube czy chude. Ale chociaż rodzice mają na ten stan rzeczy duży wpływ, to kreowany przez media „kult chudości” jest już poza naszą kontrolą. Jak zatem wzmocnić poczucie własnej wartości u dziecka?

Jeśli co jakiś czas stajesz przed lustrem i mówisz przebierając się: „te jeansy mnie pogrubiają”, „muszę schudnąć, zanim pokażę się w bikini na plaży”, „muszę zgubić ten brzuch” – bądź pewien, że wkrótce i twoje dziecko zacznie bardziej uważnie przyglądać się sobie w lustrze i szukać mankamentów swojej urody. Poza tym twoje dziecko chce cię podziwiać – jesteś dla niego autorytetem i być może chce być jak ty! Dlatego podkreślaj zalety, mów np. „jak pięknie układa się na mnie ta sukienka”, albo „dobrze wyglądam w tej koszuli”. To nauczy twoje dziecko, aby postrzegać się pozytywnie i szukać plusów niezależnie od swojej wagi.

2. Zdrowe nawyki małego człowieka

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Od dziecka wpajano nam, że słodycze czy fast foody są złe – niezdrowe i tuczące. Ale wiadomo, w dzieciństwie owoc zakazany smakuje najlepiej. Nawet jeśli dziecko nie zje tego w domu, to kupi sobie w sklepiku szkolnym, a gdy dopuścisz do tego, że twoja pociecha zacznie się kryć z jedzeniem, wówczas jest ono od krok od zaburzeń odżywiania. Fakt, że ciągle opowiadasz o tym, że jesteś na diecie, także nie pomaga – w końcu dziecko cię naśladuje wszystko co jest związane z twoją osobą, jest dla niego pewną wytyczną, którą sam zechce się kierować.

Ludzie często żartują sobie z odmienności. Musisz nauczyć swoje dziecko, że nie wolno przypisywać określonych cech ludziom, kierując się wyłącznie ich wyglądem, poza tym pod żadnym pozorem nie można ich wyśmiewać czy szykanować. Dziecko bardzo do siebie bierze ostre słowa, co może być tragiczne w skutkach.

Ucz dziecko, aby miało „zdrowe relacje z jedzeniem”. Oznacza to, że nie tylko ważne jest co jemy, ale i ile jemy i o jakiej porze. Dziecko samo wie, kiedy jest głodne, ale warto proponować mu posiłki co 3-4 godziny – wówczas nie będzie chodziło głodne i jest mniejsza szansa, że sięgnie po niezdrowe przekąski.

Gotujcie wspólnie. Pokaż dziecku, jak ze zdrowych produktów można przygotować pyszne dania, które zaspokoją nawet najbardziej wybrednych dziecięcych smakoszy. Co najważniejsze, to rozmawiaj z dzieckiem i przede wszystkim słuchaj go. Jeżeli zauważysz, że jedzenie staje się jego obsesją od razu działaj!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze