Trwa ładowanie...

Kosmetyk idealny. Czy wyróżnia się czarne mydło?

 Agnieszka Gotówka
04.11.2020 09:37
"Czarne mydło" ma konsystencję gęstego żelu i wbrew nazwie jest koloru zielonego.
"Czarne mydło" ma konsystencję gęstego żelu i wbrew nazwie jest koloru zielonego. (GettyImages)

Czarne mydło cieszy się niesłabnącą popularnością w świecie kosmetyków. Trudno się temu dziwić, jeśli przyjrzymy się bliżej jego właściwościom. Kto powinien sięgać po czarne mydło? Do czego można je wykorzystywać? Podpowiadamy.

spis treści

1. Skąd pochodzi czarne mydło?

Oryginalna nazwa czarnego mydła to Savon Noir. Pochodzi z Maroko, gdzie stosuje się je od wieków. Wywarza się je ręcznie, ale co najważniejsze – bez dodatku konserwantów, barwników i innych syntetycznych dodatków.

Czarne mydło to połączenie oliwy z oliwek z pastą z czarnych oliwek (niekiedy z dodatkiem soli potasowej). I to wszystko! Właśnie dlatego ten kosmetyk ma tyle prozdrowotnych właściwości. Z jednej strony wynikają one z bogactwa składników odżywczych oliwek, z drugiej – prostego składu, który nie powoduje podrażnień i nie działa alergizująco.

2. Właściwości czarnego mydła

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Najczęściej po czarne mydło sięgają osoby, które zmagają się z problemami dermatologicznymi, np. trądzikiem lub zbyt suchą skórą. Ma to swoje uzasadnienie – mydło Savon Noir łagodzi stany zapalane, oczyszcza i nawilża chorobowo zmienioną skórę.

Czarne mydło jest idealne do pielęgnacji cery naczynkowej (działa na nią bardzo delikatnie, nie podrażnia) i trądzikowej. Może też być stosowane w przypadku cery tłustej. To również dobry kosmetyk dla nastolatek. Nie bez powodu czarne mydło stosowane jest w salonach masażu i SPA. Przyjemnie wygładza skórę i ją oczyszcza.

3. Jak wygląda czarne mydło?

Czarne mydło nie przypomina tradycyjnej kostki. Ma postać gęstej emulsji, która, co ciekawe, najczęściej wcale nie jest czarna. Bliżej jej do koloru brązowego, bursztynowego, niekiedy zielonego. Jest to związane z naturalnością produktu.

Na kolor, konsystencję i zapach czarnego mydła ma wpływ wiele czynników, m.in. gatunek oliwek, miesiąc ich zbiorów, a nawet pogoda, a w jakiej przyszło im dojrzewać.

W dotyku słynne marokańskie mydło przypomina miękką plastelinę, ale bez obaw – jej nakładanie na skórę nie jest problematyczne.

Jedyną wadą czarnego mydła, choć jest to kwestia dyskusyjna, jest jego zapach. Są osoby, dla których jest on trudny do zaakceptowania. Trudno też jednoznacznie go określić.

Jednym przywodzi na myśl intensywnie pachnący ser, z kolei innym – terpentynę. Z całą pewnością jednak można się do niego przyzwyczaić i przy każdym kolejnym użyciu zapach czarnego mydła jest słabej wyczuwalny.

4. Czarne mydło kosmetykiem zero waste

W dobie konsumpcjonizmu coraz więcej osób dąży do tego, by zmniejszyć ilość rzeczy wokół siebie. Dotyczy to nie tylko ubrań, książek czy zabawek, ale też kosmetyków. Czarne mydło sprawdzi się tu więc rewelacyjnie.

Może zastąpić nie tylko mydło, ale też żel pod prysznic, maseczkę oraz płyn do demakijażu. Z jego użyciem można wykonać peeling całego ciała. Są też osoby, które myją nim włosy oraz używają zamiast pianki do golenia.

Produkowane są też środku czystości z dodatkiem czarnego mydła. Charakteryzują się dużą skutecznością w walce z różnymi zabrudzeniami, m.in. tłuszczem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze