Trwa ładowanie...

Kryptosporydioza – choroba, którą możesz zarazić się na basenie

Avatar placeholder
08.06.2021 11:15
Kryptosporydioza to choroba, którą możesz zarazić się na basenie
Kryptosporydioza to choroba, którą możesz zarazić się na basenie (123rf.com)

Kryptosporydioza brzmi jak choroba egzotyczna, ale prawda jest taka, że możesz się nią zarazić na publicznym basenie. To inwazyjna choroba pasożytnicza, powodująca biegunkę i inne nieprzyjemne dolegliwości. Jak można się nią zarazić i jak się przed tym chronić?

spis treści

1. Kryptosporydioza - drogi zakażenia

Źródłem zakażenia pasożytami wywołującymi kryptosporydiozę są skażone odchodami zwierząt lub ludzi woda, warzywa, owoce, inne produkty spożywcze i ręce.

Osoba, która kilka dni wcześniej przeszła objawy zakażenia, a potem pływa w basenie, może go zanieczyścić pasożytami. Wystarczy łyk takiej wody i może dojść do zarażenia. Zakażenie kryptosporydiozą jest bardzo nieprzyjemne.

2. Kryptosporydioza - objawy zakażenia

Zobacz film: "Webinar 3_ Zabawki dawniej i dziś: za czym tęsknimy z własnego dzieciństwa"

Kryptosporydioza może mieć formę łagodną lub ciężką. Większość ludzi łagodnie przechodzi zakażenie, skarżąc się jedynie na kilkudniową biegunkę i ból brzucha.

Mogą pojawić się też wymioty, bóle mięśni, nudności i utrata apetytu, a także znużenie i osłabienie. W przypadku osób, które mają obniżoną lub słabo wykształconą odporność, choroba przyjmuje charakter ciężki.

Wtedy biegunka może trwać nawet trzy tygodnie. To niebezpieczne ponieważ znacznie zwiększa się wtedy ryzyko odwodnienia.

3. Kryptosporydioza - leczenie

Na szczęście kryptosporydiozę można z powodzeniem leczyć. Zwykle stosuje się nitazoksanid w postaci tabletek lub zawiesiny. Leczenie trwa ok. trzech dni. Można też zastosować leczenie paromomycyną przez 3-4 tygodnie.

Jak zapobiegać chorobie? Po pierwsze należy spożywać wodę, która nie jest zanieczyszczona biologicznie i unikać jedzenia żywności surowej i półsurowej, a także tej wystawionej na działanie słońca.

Jeśli chodzi o pływanie w basenie, wybierajmy te, w których woda jest ozonowana. Dbajmy też o higienę osobistą i nie zapominajmy o myciu rąk. Jeśli zostaniesz zarażony, pamiętaj, żeby nie korzystać z basenów jeszcze przez jakiś czas po leczeniu. Nadal możesz zarazić innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze