Trwa ładowanie...

Książeczka zdrowia dziecka będzie dokumentem medycznym

 Sylwia Stachura
08.08.2023 22:26
Książeczka zdrowia dziecka będzie dokumentem medycznym
Książeczka zdrowia dziecka będzie dokumentem medycznym (Zdjęcie dziecka u lekarza / Shutterstock)

Sejm wkrótce zajmie się projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, w którym znalazły się zmiany dotyczące książeczki zdrowia dziecka. Stanie się ona teraz elementem dokumentacji medycznej i znajdą się w niej wszystkie istotne informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka.

spis treści

1. Ulepszona wersja książeczki zdrowia dziecka

Obecnie książeczki zdrowia wydają szpitalne oddziały dla noworodków, a ich treść i forma różnią się od siebie. Już niedługo będzie jednolity wzór książeczki zdrowia w całym kraju, który określi ministerstwo.

Książeczka zdrowia dziecka stanie się elementem dokumentacji medycznej, a więc dokumentem państwowym. Dzięki tej zmianie możliwe będzie gromadzenie i utrwalanie informacji o bilansach, badaniach, szczepieniach, leczeniu i zabiegach dziecka, czyli wszystkich ważnych medycznych danych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Nowa książeczka zdrowia ułatwi pracę lekarzom, którzy będą mieli wszystkie informacje o stanie zdrowia dziecka w jednym miejscu, przedstawione w uporządkowany i jednolity sposób. Poza tym książeczka pozwoli na sprawdzanie losów dziecka na bieżąco.

Posłowie chcą, by państwo mogło kontrolować regularność wykonywania bilansów, szczepień i badań dziecka. Zwiększony nadzór pozwoli wcześniej wykrywać zaniedbania rodziców i egzekwować np. szczepienia obowiązkowe.

2. Inne zmiany w ustawie o prawach pacjenta

W noweli ustawy znajdują się również zapisy dotyczące wprowadzenia wzorów karty przebiegu ciąży. Już wkrótce wszystkie ciężarne będą miały taką samą kartę ciąży, w której znajdą się wszystkie wyniki badań oraz informacje o przebiegu ciąży.

Wzór książeczki zdrowia dziecka oraz karty przebiegu ciąży opracuje Ministerstwo Zdrowia po wcześniejszych konsultacjach z Naczelną Radą Lekarską, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Krajową Radą Diagnostów Laboratoryjnych.

Kiedy możemy się spodziewać nowych książeczek zdrowia? Wzory dokumentów zostaną wydane w formie rozporządzenia w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a nowela wejdzie w życie po 2 tygodniach od ogłoszenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze