Łagodzenie objawów AZS
Atopowe zapalenie skóry jest to choroba, której przebieg jest ostry i przewlekły. Przyczyn schorzenia należy szukać w skłonnościach genetycznych do alergii pod każdą postacią, a także do obniżenia odporności skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne czy składniki alergenne występujące w produktach żywnościowych, kosmetykach czy składnikach substancji codziennego użytku. Leczenie odbywa się najczęściej na bazie leków podawanych nie tylko miejscowo, ale i doustnie. Są to kremy, maści, których zadaniem jest właściwe natłuszczenie naskórka. Leki są z grupy tych antyhistaminowych. AZS ujawnia się najczęściej w pierwszych latach życia, ale równie dobrze może się pojawić w późniejszym wieku. Przy pielęgnacji i leczeniu wymagana jest systematyczność i konsekwencja.
1. Jak wygląda atopowa skóra?
Skóra atopowa to przede wszystkim skóra sucha ze skłonnością do łuszczenia się i zaczerwienień. Zwykle tym objawom towarzyszy także świąd, często opuchlizna, mogą pojawić się rany, a później blizny. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że AZS nie jest chorobą zakaźną, dlatego np. mieszkając z osobą cierpiącą na AZS, nie trzeba zachowywać nadzwyczajnych środków ostrożności. Zmiany skórne to najczęściej wysypka. Mogą to być też pęcherzyki czy w zaawansowanym stadium nadżerka.
2. Jak pielęgnować skórę atopową?
W podstawowej pielęgnacji skóry ze zmianami alergicznymi bardzo ważny jest właściwy dobór kosmetyków i preparatów. Lekarze odradzają kolorowe, perfumowane kosmetyki, które mogą mieć drażniący wpływ na zmiany skórne. W aptekach dostępna jest szeroka gama produktów zwanych emolientami, których zadaniem jest właściwe natłuszczenie powierzchni skóry. Bardzo ważne jest, aby wybrany kosmetyk zapewniał dodatkową ochronę dla naskórka i tworzył dodatkową barierę, dzięki której woda nie będzie wyparowywała z każdej warstwy skóry.
Osoby, które posiadają skórę suchą, wrażliwą czy skórę atopową, nie mogą używać tradycyjnych, perfumowanych mydeł, które mogą wysuszać skórę. Dodatkowo po kąpieli nie wolno mocno pocierać skóry szorstkim ręcznikiem, ale należy owinąć się nim i delikatnie przytrzymać go w mokrym miejscu. Przed upływem 5 minut od zakończenia kąpieli, należy użyć balsamu nawilżającego lub olejku. Polecana jest także wazelina, którą można zastosować bezpośrednio na miejsce zmienione chorobą. W domowych sposobach wymienia się płatki owsiane, które można dodać do kąpieli, ponieważ idealnie zmiękczają skórę. Natomiast siemię lniane czy krochmal z mąki ziemniaczanej może przynieść ulgę przy nadmiernym swędzeniu. Produkt, który nie powinien być używany w pielęgnacji skóry atopowej, to miód, ponieważ jest to bardzo silny alergen, który dodatkowo może podrażnić skórę dotknięta schorzeniem.
Musisz to wiedzieć
Oprócz pielęgnacji i leczenia farmakologicznego bardzo ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta. W jadłospisie osoby chorej na AZS nie mogą znaleźć się produkty alergenne, np. mleko krowie czy kozie. Należy zastosować dietę eliminacyjną, która polega na stopniowym wykluczaniu potencjalnych produktów alergennych. Jest to dieta, która powinna trwać nawet kilka miesięcy, ale przy jej konsekwentnym stosowaniu możliwe jest nawet całkowite wyeliminowanie składnika wywołującego stan alergii.