Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Kosmetyki przy AZS

Avatar placeholder
08.06.2017 15:14
Kosmetyki przy AZS
Kosmetyki przy AZS

Czym jest AZS? Jest to choroba zwana atopowym zapaleniem skóry. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej diagnozowane jest u niemowląt i mniejszych dzieci. Pacjent, który cierpi na AZS ma skórę, której naturalne funkcje i odruchy ochronne są zaburzone. Dlatego jest ona w większym stopniu narażona nie tylko na to schorzenie, ale też i inne podrażnienia.

Choroba może zostać wywołana w wyniku drażniących czynników zewnętrznych oraz po zetknięciu skóry z alergennym preparatem czy substancją. AZS jest chorobą, która charakteryzuje się tzw. skórą atopową, czyli suchą, podatną na łuszczenie. Zmianom na skórze towarzyszy również uporczywe swędzenie. Przy tego rodzaju chorobie stosowana jest farmakologia, leki podawane są miejscowo, a także doustnie dla wzmocnienia efektu. Jednak nie mniej ważna jest właściwa i systematyczna pielęgnacja i odpowiedni dobór kosmetyków.

spis treści

1. Jakich kosmetyków należy używać, chorując na AZS?

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

W aptekach i sklepach dostępna jest bardzo szeroka gama kosmetyków do pielęgnacji skóry suchej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Jeśli chodzi o skórę atopową, najlepszym wyborem mogą okazać się kosmetyki z grupy kosmetyków hipoalergicznych. Specjaliści zalecają kremy, balsamy, oliwki, które posiadają zwiększoną ilość emolientów, czyli składników natłuszczających. Wybierając i kupując produkt, trzeba zapoznać się z ulotką i zwrócić uwagę, czy w składzie nie występują np. lilial, geraniol czy linalol, ponieważ mogą to być składniki wywołujące alergię.

Podczas AZS należy używać odpowiednich kosmetyków
Podczas AZS należy używać odpowiednich kosmetyków (123RF)

Oprócz tego, że wybierzemy właściwy kosmetyk, bardzo ważna jest sama czynność pielęgnacji. Preparaty mające za zadanie oczyszczać powierzchnię skóry nie tylko usuwają z niej brud czy zgromadzony tłuszcz, ale nieprawidłowo stosowane mogą doprowadzić do wysuszenia skóry. Lekarze przestrzegają pacjentów o skórze atopowej przed stosowaniem kosmetyków, które posiadają w składzie sole siarczanów. Tego typu kosmetyki w przypadku np. AZS powinny być zastąpione takimi, które zawierają np. Glucoside, Cocamide DEA czy Sodium Laureth Sulfosuccinate. Nie wolno używać tradycyjnych zapachowych mydeł, ponieważ w większości są one alkaliczne i częste ich stosowanie może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach
Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach [5 zdjęć]

Atopowe zapalenie skóry objawa się przede wszystkim wysypką, która najczęściej umiejscawia się w zgięciach

zobacz galerię

2. Jaki skład powinny mieć kosmetyki do skóry atopowej?

Dobre kosmetyki do suchej, atopowej skóry muszą przede wszystkim zawierać substancje zmiękczające. Są to składniki zabezpieczające wierzchnią warstwę skóry przed znaczną utratą wody. Preparaty zawierające substancje tłuszczowe mają także za zadanie odbudowę warstwy lipidowej skóry, może to być np. masło shea, paraffinum liquidum, cera alba czy octylododecanol.

Musisz to wiedzieć

Oprócz właściwego doboru środków pielęgnacyjnych, istotna jest także sama czynność pielęgnacji. Ważne jest, aby użyć kosmetyku przed upływem 5 minut od momentu skończenia kąpieli. Jest to istotne, ponieważ woda, która odparowuje, może wysuszać skórę. Często uważa się, że wystarczy dokładne wytarcie się ręcznikiem – nic bardziej mylnego. Wodę bardzo szybko wchłania warstwa rogowa naskórka, powodując jego zmiękczanie. Jeśli chodzi o skórę atopową, kosmetyki powinny zawierać także składniki, które minimalizują swędzenie, może to być np. enoksolon.

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej jest bardzo ważna, ponieważ obok farmakologii ma wpływ nie tylko na zmniejszenie odczynu, ale także na zniwelowanie obrzęku czy świądu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze