Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Avatar placeholder
08.06.2021 12:04
Czym jest atopowe zapalenie skóry ?
Czym jest atopowe zapalenie skóry ? (123rf)

Czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS)? Jakie są jego przyczyny? Jakie są najczęstsze objawy? Jak wiele ludzi cierpi na tę dolegliwość? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te najważniejsze pytania. Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna. Według badań częściej na tę chorobę cierpią dziewczynki. Na świecie jest to około 20 proc. ludzi łącznie ze wszystkich kontynentów. Należy jednak wspomnieć, że AZS częściej dotyka mieszkańców Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

spis treści

1. Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Według specjalistów przyczyny AZS leżą najczęściej w genach. Jeżeli chorowaliśmy my albo nasi przodkowie, występuje duże prawdopodobieństwo – bo wynoszące około 70 proc. – że również nasze dzieci odziedziczą tę dolegliwość.

AZS ujawnia się między 6-7 rokiem życia
AZS ujawnia się między 6-7 rokiem życia (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Choroba pojawia się już u noworodków lub u dzieci między 6. a 7. rokiem życia. Jeżeli nasze dzieci mają wysokie obciążenie genetyczne – to znaczy choroba wystąpiła u rodziców, dziadków i pradziadków – AZS może ujawnić się pod wpływem czynnika prowokującego. Zaliczamy do nich:

Co więcej, AZS mogą również spowodować nieodpowiednie kosmetyki do ciała, proszek do prania, stres, niekorzystne warunki klimatyczne, a także powtarzające się infekcje i obniżony układ odpornościowy.

Musisz to wiedzieć

2. Najczęstsze objawy AZS

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry jest zaczerwieniona i sucha skóra, skłonność do zakażeń bakteryjnych, a także świąd. Zmiany skórne pojawiają się na twarzy, szyi, łokciach, kolanach, ale mogą również obejmować całe ciało.

Atopowe zapalenie skóry może być również przyczyną innych chorób. Zalicza się do nich: astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek oraz katar sienny. Dlatego, jeżeli zaobserwujemy u siebie lub bliskich niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze