AZS – pielęgnacja skóry dziecka
Po jakich objawach można rozpoznać, że mamy do czynienia ze skórą atopową? Przede wszystkim jest to skóra sucha, łuszcząca się. Osoby cierpiące na AZS są w większym stopniu podatne na wszelkie zewnętrzne szkodliwe czynniki, alergeny zawarte nie tylko w pożywieniu, ale także w kosmetykach i innych preparatach chemicznych. Skóra atopowa ma mniejszą odporność, jej bariera ochronna jest znacznie osłabiona, dlatego jej warstwy narażone są na intensywną utratę wody w bardzo krótkim czasie. Przy tego rodzaju schorzeniu bardzo duże znaczenie ma regularna i właściwa pielęgnacja. Prawidłowe mycie i natłuszczanie miejsc zmienionych chorobowo jest bardzo ważne także dla komfortu funkcjonowania malucha.
1. Jakie mogą być objawy AZS u dzieci?
Niestety, choroba ma najczęściej ostry i przewlekły przebieg. Zmianom towarzyszy także uporczywy świąd skóry. Dziecku trudniej jest kontrolować odruch drapania się, dlatego zmiany bardzo szybko się zaogniają. Skóra, która jest nie tylko sucha, ale i podrażniona, szybciej może zostać nadkażona bakteriami skórnymi. Dodatkowo przy AZS jest większe ryzyko uczuleń i podrażnień, np. intensywnie perfumowanymi kosmetykami, urazami mechanicznymi, szorstkimi tkaninami, dymem papierosowym czy stresem, ponieważ intensywność zmian i ich rodzaj może mieć podłoże psychosomatyczne. Te wszystkie czynniki mogą powodować nasilenie objawów choroby.
Zmiany chorobowe w postaci np. czerwonej wysypki czy pęcherzyków mogą występować na skórze czoła, policzków, w zgięciach łokci i kolan. Oczywiście, intensywne drapanie się dziecka może powodować, że choroba będzie rozprzestrzeniała się na inne części ciała – możliwe jest np. zapalenie skóry głowy. W zaawansowanym stanie na skórze pojawiają się żółte strupy, które mogą się nawet sączyć.
Musisz to wiedzieć
2. Właściwa pielęgnacja skóry atopowej
Przy minimalizowaniu objawów choroby istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Bardzo ważne w tym przypadku jest nie tylko częste nawilżanie, ale także natłuszczanie skóry. Przy dziecku z AZS można stosować kilka zasad, dzięki którym pielęgnacja będzie przynosiła ulgę. Przede wszystkim kąpiel nie powinna się odbywać w wodzie gorącej, ale o pokojowej temperaturze. Warto używać olejków, które mają natłuszczające właściwości. Nie należy wydłużać czasu kąpieli–powinna trwać ona minimum 10 minut.
Do pielęgnacji skóry atopowej można zastosować nanosrebro – naturalny antybiotyk w sprayu, który niweluje zaczerwienienie skóry oraz pomaga złagodzić świąd i pomaga szybciej zagoić stan zapalny skóry.
Jeśli chodzi o kosmetyki, zaleca się te bezzapachowe i bezbarwne. Lekarze polecają emolienty pod każdą postacią, np. płyny do kąpieli, olejki. Emolienty można stosować często, bo nawet 2 razy dziennie. Tego rodzaju preparaty minimalizują swędzenie skóry, pozwalają na jej odbudowę i wzmocnienie, a także powodują, że skóra zatrzymuje wodę na dłuższy czas.
W przypadku AZS bardzo ważną rolę odgrywać będzie także ubranie dziecka. Zalecane są ubranka wyprodukowane z miękkich tkanin, ponieważ szorstka faktura może podrażniać skórę i zwiększać świąd i zaczerwienienia.
3. Jaką bieliznę należy wybrać?
Najwłaściwszym wyborem będzie bielizna wykonana z czystej bawełny czy jedwabiu (jedwab ma pH zbliżone do pH człowieka). Bielizna powinna także zapewniać barierę antybakteryjną dla chorej skóry, zapewniać dziecku komfort chodzenia, zmniejszać świąd czy przyspieszać proces gojenia się ran. Udowodniono również, że struktura jedwabiu zwiększa skuteczność działania emolientów, a także zwiększa ich czas działania.