Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

AZS u dzieci - zapalenie skóry

Avatar placeholder
23.04.2019 12:52
AZS u dzieci - zapalenie skóry
AZS u dzieci - zapalenie skóry (123rf)

Jak może objawiać się zapalenie skóry? Mogą to być nie tylko zmiany skórne, ale także towarzyszące im zaczerwienienia, świąd, ropienie czy nawet obrzęk. Tych objawów może być więcej, ponieważ choroba występuje pod wieloma postaciami, a jej przyczyn można się doszukiwać w wielu czynnikach.

Kontaktowe zapalenie skóry może być spowodowane alergią, ale może być również reakcją obronną organizmu na szkodliwy czynnik czy substancję. Natomiast atopowe zapalenie skóry to schorzenie, którego podłoża należy szukać w skłonnościach genetycznych pacjenta. Sama choroba wynika z niewłaściwej reakcji immunologicznej organizmu na konkretny czynnik alergenny.

spis treści

1. Jakie mogą być objawy kontaktowego zapalenia skóry?

Reakcję alergiczną mogą wywołać środki chemiczne, a także pojedyncze składniki substancji, preparatów, a nawet przedmiotów codziennego użytku. Alergię może wywołać proszek do prania, płyn do mycia okien, a także zegarek, którego np. tarcza zawiera nikiel czy srebro. Ostrą reakcję alergiczną może wywołać nawet często używana farba do włosów. Reakcja alergiczna najczęściej występuje już chwilę po zetknięciu się skóry z czynnikiem uczulającym. Rodzaj zmian, ale także inne symptomy im towarzyszące, są zależne nie tylko od rodzaju czynnika, który je wywołuje, ale także od jego stężenia i czasu, w jakim skóra miała z nim styczność.

Istnieje kilka odmian zapalenia skóry
Istnieje kilka odmian zapalenia skóry (123RF)

2. Jaka może być postać reakcji alergicznej?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Najczęściej jest to wysypka pod różną postacią – mogą to być pęcherze, grudki, nadżerka. Tym zmianom bardzo często towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk, uporczywy świąd. Niestety, w wielu przypadkach wysypka ropieje, a długo nieleczona może przybrać formę otwartych ran, które rozdrapywane nie tylko roznoszą się na inne części ciała, ale zmieniają się w blizny. Kontaktowe zapalenie skóry obejmuje najczęściej skórę nadgarstków, szyi, ud, kostek, a także genitaliów.

Musisz to wiedzieć

3. Czym jest schorzenie Dühringa?

Jest to choroba, która nazywana jest inaczej opryszczkowym zapaleniem skóry. Pojawia się najczęściej na plecach, pośladkach, szyi, kolanach, łokciach, ramionach oraz na głowie. Odnotowano przypadki, kiedy schorzenie dotknęło jamy ustnej. Objawami choroby są pęcherzyki czy guzki o średnicy około 1 cm, których układ bardzo często jest symetryczny. Zmianom towarzyszy także pieczenie i świąd skóry.

4. AZS

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest coraz częściej diagnozowaną chorobą skóry. Bardzo często jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Przedział wiekowy, który choroba obejmuje, właściwie nie istnieje, ale najczęściej na AZS cierpią niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Zmianom skórnym towarzyszą inne objawy, a nawet schorzenia, może to być np. zapalenie spojówek, katar sienny czy astma oskrzelowa.

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach
Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach [5 zdjęć]

Atopowe zapalenie skóry objawa się przede wszystkim wysypką, która najczęściej umiejscawia się w zgięciach

zobacz galerię

Jakie zmiany skórne są charakterystyczne dla AZS? Chorobę rozpoznaje się po zaczerwienionej, wysuszonej skórze na zgięciu łokci, na nadgarstkach, pod kolanami, na twarzy i dłoniach. Bardzo często wszystkim zmianom towarzyszy uporczywy świąd skóry. Lekarze zalecają pacjentom przede wszystkim ograniczenie, a nawet wyeliminowanie czynnika, który może powodować stan alergiczny i zapalny. Przy atopowym zapaleniu skóry stosowana jest najczęściej kuracja farmakologiczna. Wykorzystuje się leczenie miejscowe. Leki przyjmowane są także doustnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze