Jak pomóc dziecku z AZS?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, objawiającą się silnym świądem oraz miejscowymi zmianami na skórze. Leczenie AZS ma przede wszystkim na celu osłabienie lub ustąpienie symptomów choroby. W przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry niezwykle ważna jest poprawa jakości życia.
Nasilający się wieczorem i nocą świąd u wielu maluchów jest przyczyną rozdrażnienia, niepokoju, a nawet problemów ze snem. Dziecko w takim przypadku nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać, nabywając nowe umiejętności, jest bowiem zbyt zmęczone i niespokojne. By temu zapobiec, bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia AZS zaproponowanego przez dermatologa i/lub alergologa. Należy również podjąć odpowiednie działania, by pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry.
Leczenie AZS to w dużej mierze unikanie czynników nasilających chorobę. Opiera się to na eliminacji lub znacznym ograniczeniu w życiu chorego.
1. Substancje drażniące
- Wysuszenie skóry – odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie naskórka jest niezwykle ważne. Unikać należy zbyt częstego mycia rąk i długich (zwłaszcza gorących) kąpieli. W przypadku dzieci można raz w tygodniu stosować maksymalnie 15-minutową kąpiel, na co dzień zaś – prysznic. Skórę osusza się delikatnie, unikając jej pocierania. Do tego celu używać należy delikatnego ręcznika. Środki nawilżające koniecznie trzeba nałożyć bezpośrednio po kąpieli. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku emolienty, które w leczeniu atopowego zapalenia skóry stosuje się profilaktycznie i podtrzymująco.
Drapanie się – swędzącą skórę można klepać, a gdy świąd jest silny – konieczne jest stosowanie leków, np. przeciwhistaminowych.
Mydła i detergenty – u dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie powinno stosować się żadnych mydeł oraz kosmetyków, które nie są dedykowane skórze atopowej.
Inne środki chemiczne – dziecięce ubranka oraz pościel powinno prać się w delikatnych płynach do prania (nie poleca się detergentów w postaci proszku). W przypadku niemowląt stosowanie płynów hipoalergicznych powinno być rozszerzone do prania ubrań wszystkich domowników ze względu na częste noszenie oraz przytulanie dziecka i kontakt jego skóry z powierzchnią ubrań. Dziecięcą garderobę powinno się podwójnie płukać bez stosowania jakichkolwiek zmiękczaczy. Zasada w tym zakresie jest jedna: im mniej chemii, tym lepiej.
Odzież – dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie mogą nosić ubrań wełnianych (wełna w znacznym stopniu podrażnia skórę), zaleca się jedynie luźną odzież bawełnianą (najlepiej bez syntetycznych dodatków).
Pot – dzieci nie powinno się przegrzewać, ubierając je odpowiednio do panującej temperatury otoczenia. Nie wolno dopuszczać do przepocenia skóry, staje się ona wówczas swędząca i łatwiej ulega podrażnieniom.
2. Czynniki środowiskowe
Unikanie wysokich temperatur oraz suchego powietrza – dzieci, zwłaszcza w czasie upalnego lata, powinny być ubrane bardzo lekko, zimą zaś – na tzw. „cebulkę”. W ten sposób unikną nadmiernego pocenia się. Przez cały rok temperatura w mieszkaniu powinna oscylować wokół 20°C, nocą może być nawet nieco niższa. Jeśli powietrze w pomieszczeniach jest suche, konieczne jest jego dodatkowe nawilżenie.
Unikanie dymu tytoniowego oraz kontaktu ze zwierzętami – jeśli rodzic pali papierosy, nie powinien spać w tym samym pokoju, co dziecko. Dym tytoniowy osiada również na odzieży i włosach dorosłego, stąd przed przytuleniem dziecka lub zabawą z nim konieczna jest zmiana garderoby. Bezwzględnie unikać należy palenia w domu oraz w pobliżu dziecka. W przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie jest wskazana również hodowla zwierząt.
Musisz to wiedzieć
3. Alergeny
U dzieci powyżej 3. roku życia możliwe jest przeprowadzenie odpowiednich testów, które pomogą wskazać, co wywołuje zaostrzenie choroby. Zaleca się również długie karmienie piersią, jeśli matka usunie ze swojej diety potencjalne alergeny (stosuje się w tym celu dietę eliminacyjną).